fot. jasnagora.com

Jasna Góra: 34. Pielgrzymka Energetyków, Elektryków, Elektroników

Ok. 7 tys. osób uczestniczyło w niedzielę na Jasnej Górze w 34. Pielgrzymce Energetyków, Elektryków, Elektroników. Do Częstochowy przyjechał także minister energii Krzysztof Tchórzewski oraz prezesi i dyrektorzy zakładów, przedstawiciele zarządów i spółek energetycznych oraz związkowcy.

Uczestnicy pielgrzymki w kolorowych koszulkach i z transparentami grup energetycznych przeszli Alejami Najświętszej Maryi Panny z pl. Daszyńskiego na Jasną Górę. Mszy św. odprawionej na jasnogórskim szczycie przewodniczył metropolita szczecińsko-kamieński ks. abp Andrzej Dzięga.

Jak powiedział, cytowany przez Biuro Prasowe Jasnej Góry, minister Krzysztof Tchórzewski, jedną z intencji pielgrzymki jest modlitwa o bezpieczeństwo w pracy, a także modlitwa za ojczyznę.

„Branża staje przed coraz to nowymi wyzwaniami. Poziom życia Polaków powoduje, że potrzebują więcej energii. W ciągu ostatnich czterech lat zużycie energii w Polsce wzrosło o ponad 7 procent, to są dwie duże elektrownie” – powiedział szef resortu energii.

„A więc z jednej strony trzeba modernizować nasze stare elektrownie, wymagania unijne powodują, że walczymy z emisyjnością, walczymy o czyste powietrze, a drugiej strony musimy to robić w sposób ewolucyjny, żeby nadążyć za potrzebami, za tym, czego obywatele chcą, a chcą mieć coraz więcej różnych urządzeń w domu, powstaje coraz więcej firm, więc musimy z tą energetyką nadążać” – dodał minister.

Jak przypomniał krajowy duszpasterz Energetyków, Elektryków i Elektroników ks. Sławomir Zyga, w dzisiejszych czasach wszyscy są bardzo uzależnieni od dostaw energii.

„I w związku z tym, skoro tak wiele od niej zależy, cała nasza codzienność od wypiekania chleba do operacji chirurgicznej, to też wiemy, że to środowisko trzeba szczególnie objąć modlitwą” – przekonywał.

Pielgrzymkę zorganizowało Katolickie Stowarzyszenie Energetyków „Nazaret”.

PAP/RIRM

drukuj