IV Krajowy Kongres Misyjny (12-14 czerwca)

W dniach 12-14 czerwca 2015 roku, pod hasłem „Radość Ewangelii źródłem misyjnego zapału” odbędzie się w Warszawie IV Krajowy Kongres Misyjny. Poprzedzi on 1050. rocznicę Chrztu Polski oraz wizytę Papieża Franciszka w Krakowie z okazji Światowych Dni Młodzieży.

Celem Kongresu jest ożywienie świadomości misyjnej wszystkich członków Kościoła w Polsce.

Organizatorzy kongresu chcą wzbudzić jeszcze głębsze zainteresowanie problematyką misyjną duszpasterzy i wiernych, budzenie powołań misyjnych, nawiązanie trwałej współpracy środowisk misyjnych oraz zintensyfikowanie form pomocy duchowej i materialnej dla misyjnej działalności Kościoła oraz polskich misjonarzy i misjonarek.

Podczas kongresu zgłębiane będą myśli ważnych dokumentów Kościoła, które obchodzą swoje rocznice wydania – akcentuje ks. bp Jan Mazur, przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji.

Ten kongres upamiętnia ważne dokumenty kościelne. Jest to 50 lat od wydania dekretu o działalności misyjnej Kościoła w Soborze Watykańskim II, przypada 42 rocznica Adhortacji Apostolskiej bł. Pawła VI „Evangelli nuntiandi”, ale też 25 rocznica Encykliki św. Jana Pawła II „Redemptoris missio”. To jest wspaniała okazja, żeby te dokumenty nie tylko upamiętnić, ale żeby te dokumenty, to nauczanie Kościoła było bardziej jeszcze poznawane przez naszych wiernych – mówił ksiądz biskup.

Patronem kongresu jest św. Jan Paweł II. „Każdy wierny jest powołany do świętości i do działalności misyjnej” – tego uczył nas św. Jan Paweł II, zaznacza ks. bp Jan Mazur.

Św. Jana Pawła II, największego misjonarza naszych czasów prosimy, aby wstawiał się za nami, aby to jego dziedzictwo, to jego nauczanie stało się naszym udziałem. I to, co on powiedział: każdy wierny jest powołany do świętości i do działalności misyjnej – przypomina słowa naszego świętego rodaka ks. bp Mazur.

Myślą przewodnią kongresu będą słowa bezpośrednio nawiązujące do adhortacji apostolskiej papieża Franciszka „Evangelii gaudium”. „Radość Ewangelii źródłem misyjnego zapału” to słowa o Kościele, który ma wychodzić, o nawróceniu pastoralnym i misyjnym.

Papież Paweł VI powiedział: brak zapału jest największą przeszkodą w Ewangelizacji. Ten kongres misyjny powinien pomóc w odrodzeniu, w odnowieniu zapału misyjnego. Kongres powinien pomóc nam w przebudzeniu misyjnym, abyśmy wszyscy uznali, że jesteśmy misjonarzami i misjonarkami, a to wypływa z Chrztu Świętego. Kongres ma pomóc w szukaniu tego zapału w źródle, a tym źródłem jest Ewangelia, radość Ewangelii. Tak jak papież Franciszek powiedział: radość Ewangelii napełnia serca i życie tych, którzy spotykają się z Chrystusem – tłumaczy ksiądz biskup.

Pierwszy dzień Kongresu odbędzie się na UKSW w Warszawie, będzie to część naukowa. Drugiego dnia są planowane trzy stacje, dziecięca, młodzieżowa i dla dorosłych.

Mam nadzieję, że wszystkie dzieci, młodzież dorośli zaangażują się także w swoich parafiach, aby ten dzień 14 czerwca był takim festynem misyjnym w całej Ojczyźnie. Kongres ma dotyczyć wszystkich ochrzczonych, dlatego wszyscy ochrzczeni powinni się zaangażować –zachęca przewodniczący KEP ds. Misji.

Głównymi organizatorami kongresu są Komisja Episkopatu Polski ds. Misji i Papieskie Dzieła Misyjne.

logo-kongresu-2015-jpg

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl