fot. wikipedia.org

Hiszpania: Archanioł Rafał – patron Kordoby

Święci archaniołowie Michał, Gabriel i Rafał cieszyli się dużą popularnością w Hiszpanii, a ich imiona często nadawano dzieciom. Są patronami wielu miejscowości. Przykładem może być Kordoba, której szczególnym opiekunem jest archanioł Rafał.

W XVI w. w Kordobie wybuchła zaraza, która dziesiątkowała mieszkańców. Według tradycji archanioł Rafał ukazał się jednemu z chorych i obiecał, że ocali miasto. Wkrótce zaraza ustała. Św. Rafał został mianowany „Wiecznym Stróżem miasta” i kilka lat później postawiono mu pierwsze tzw. „triunfo”. Są to charakterystyczne dla Kordoby kolumny, na których stoi archanioł Rafał. Miasto pełne jest odniesień do św. Rafała: kościoły, ulice, place, stadion piłki nożnej i oczywiście samo imię, które jest bardzo popularne w Kordobie. Archanioł Rafał miał też pomóc w odnalezieniu relikwii patronów miasta. Są nimi św. Acisclo i św. Wiktoria.

Na mocy specjalnego przywileju miasto celebruje święto archanioła Rafała 24 października zgodnie z dawnym kalendarzem. Jednak już dzisiaj mieszkańcy Kordoby do kościoła Juramento, aby pomodlić się do św. Rafała, a potem spróbować „perol” czyli typowe danie z Kordoby.

 

o. Marek Raczkiewicz CSsR

drukuj