Episkopat Hiszpanii o imigrantach

Likwidacji ośrodków zatrzymania dla cudzoziemców, usunięcia ostrych drutów kolczastych z muru granicznego w Ceucie i Melilli oraz obrony imigrantów przed nieregularnościami w administracji – domagają się hiszpańscy biskupi. Dokument „Nie chodzi tylko o migrantów” (No se trata solo de migrantes) został przedstawiony w siedzibie Episkopatu w Madrycie.

Po raz pierwszy hiszpańscy biskupi jednym głosem domagają się zamknięcia ośrodków zatrzymania dla imigrantów. Wcześniej robili to pojedynczo, ale teraz domagają się podjęcia wyraźnych i prawnych kroków – podkreśla ks. José Luis Pinilla SJ.

Prosimy o to, ponieważ najbardziej ubogimi wśród nas są cudzoziemcy bez papierów” – czytamy w dokumencie.

Jak donoszą media, ośrodki te są przepełnione, internowani skarżą się na traktowanie oraz brak kontaktu ze światem. Biskupi apelują również o usunięcie drutów kolczastych z murów granicznych w Ceucie i Melilli. Podczas forsowania muru imigranci bardzo często doznają poważnych okaleczeń.

Kościół musi pracować z władzami cywilnymi, aby imigranci byli szanowani, a druty kolczaste nie są żadną formą szacunku” – podkreślił ks. bp Luis Quinteiro.

Kolejny priorytet to unikanie sytuacji nieregularności w administracji, która w sposób szczególny dotyka kobiety w ciąży oraz nastolatków bez opieki rodziców.

Papież mówi nam w swoim przesłaniu: nie chodzi tylko o migrantów, ale o ludzkość. Te osoby pilnie potrzebują pomocy. Nie pozwólmy, aby ludzka istota straciła swoją godność” – powiedział ks. bp Quinteiro.

Z kolei Jesús Miguel Zamora, sekretarz generalny Konferencji Hiszpańskich Zakonników CONFER podkreślił, że ponad 30 zgromadzeń zakonnych zajmuje się imigrantami, niektórych przyjmują nawet do klasztoru. „Nie mamy innego wyjścia jak otworzyć im nasze drzwi”.

o. Marek Raczkiewicz CSsR/RIRM

drukuj