freepik.com

Dzień Chorego w Hiszpanii pod hasłem: „Towarzyszyć w samotności”

„Towarzyszyć w samotności” – pod takim hasłem przebiega Dzień Chorego w Hiszpanii. Samotność ma charakter prawdziwej epidemii w kraju, podkreślają hiszpańscy księża biskupi w okolicznościowym przesłaniu.

Według danych Krajowego Instytutu Statystycznego szacuje się, że w Hiszpanii ponad 4,5 mln osób (4.7) żyje samotnie. Dwa miliony to osoby powyżej 65 roku życia. Ponad 850 tys. ma więcej niż 80 lat i często posiada poważne problemy z chodzeniem. W dużych miastach samotność ludzi starszych wiąże się często z biedą i skrywanymi tragediami.

Problem samotności w naszym kraju „ma wymiary prawdziwej epidemii”, alarmują hiszpańscy księża biskupi.

„Już tylko te cyfry napawają niepokojem. Jeśli dodamy ponadto chorych, którzy przebywają w szpitalu lub rodziny z kimś, kto ma np. ciężką chorobę umysłową, to odkrywamy jak pilną kwestią jest podjęcie refleksji, aby szukać sposobu na przyniesie ulgi w tak wielkiej samotności” – wskazują księża biskupi.

Biskupi przypominają słowa papieża Franciszka, który na rozpoczęcie Synodu o Rodzinie mówił o „dramacie samotności, jakiej doświadczają niezliczeni mężczyźni i kobiety w naszym czasie”. W Dniu Chorego zachęcają do szukania przyczyn, które stoją za różnymi formami samotności, by znaleźć najlepszy sposób na jej złagodzenie lub usunięcie.

o. Marek Raczkiewicz CSsR/radiomaryja.pl

drukuj