Dożynki na Jasnej Górze czasem podziękowań Matce Bożej za plony
Dożynki na Jasnej Górze to szczególny czas podziękowania Matce Bożej za plony. Na Jasnogórskim Szczycie sprawowana była Msza św. z błogosławieństwem wieńców żniwnych. W uroczystościach wziął udział prezydent Andrzej Duda.
Pielgrzymi z całego kraju ponownie spotkali się na Jasnej Górze, by podziękować za plony ziemi i prosić o opiekę na kolejny rok. „Do Maryi we wspólnocie Kościoła” – to hasło jasnogórskich dożynek. To nie tylko święto rolników, to święto każdego z nas, które daje wyraz głębokiego szacunku dla ciężkiej pracy na roli, która stanowi fundament polskiej gospodarki.
– Polska wieś zawsze była ostoją żywej wiary i szacunku do dekalogu. To dzięki tym wartościom w czasach zaborów nasi ojcowie zachowali ojczystą kulturę i język. Choć niejednokrotnie cierpieli biedę i niesprawiedliwość również od swoich, nigdy nie sprzeniewierzyli się obranym zasadom moralnym – podkreślił przeor klasztoru na Jasnej Górze, o. Samuel Pacholski.
Przeor #JasnaGóra na rozpoczęcie Sumy #dożynki:dziś 85. rocznica wybuchu #IIWojnaŚwiatowa i naród nie może o tym zapomnieć,nie może wstydzić się swojej historii. Bez pamięci o niej, autentycznego zadośćuczynienia i jednoznacznego potępienia totalitarnego systemu, nie da się… pic.twitter.com/7rHtHvyW8P
— JasnaGoraNews (@JasnaGoraNews) September 1, 2024
Na #JasnaGóra zakończyły się Dożynki. Ich hasło to: „Do #Maryja we wspólnocie Kościoła”. Zgromadziły przedstawicieli wszystkich diecezji,którzy pielgrzymowali z wieńcami i owocami ziemi,by dziękować Bogu za tegoroczne zbiory. –Ziemia żywi rolnika, a on resztę społeczeństwa-mówili pic.twitter.com/Bycp7GKYkC
— JasnaGoraNews (@JasnaGoraNews) September 1, 2024
Uroczysta Msza św. rozpoczęła się od przekazania chleba wypieczonego z ziaren z pierwszych plonów, który ma być symbolem owoców pracy rolników. Przekazanie chleba to także symbol przekazania nadziei i trosk wszystkich, którzy związali swoje życie z pracą na roli.
Uroczystej Mszy św. przewodniczył biskup rzeszowski, ks. bp Jan Wątroba.
– Jasnogórski Szczyt kolejny raz rozbrzmiewa dziękczynną modlitwą. Właśnie tak chcemy wypełnić tegoroczne dożynki, dziękując Bogu za szczęśliwe zakończenie żniw i za zebrane plony. Kolejny raz tą pielgrzymkową obecnością wpisujemy się w piękną tradycję naszych ojców. Barwny pochód dożynkowych wieńców składany przed ołtarzem to czytelny wyraz miłości do polskiej ziemi i podziwu dla jej piękna – zaznaczył ks. bp Jan Wątroba.
-Rolnik przez swoją pracę staje się współpracownikiem Boga i służy dziełu uświęcenia. Pozostańcie wierni tradycją przodków: oni rozpoczynali i kończyli pracę z Bogiem. Ta tradycja wyraża prawdę o sensie i owocności waszej pracy – mówił na #JasnaGóra bp Jan Wątroba z @DiecezjaRz pic.twitter.com/1BlsK8jJoH
— JasnaGoraNews (@JasnaGoraNews) September 1, 2024
Biskup rzeszowski podkreślał, że dożynki przypominają o wszechmocy i miłości Boga.
– Ludzkie możliwości czynienia sobie ziemi poddaną muszą uwzględniać czynniki, które nie są w naszym ręku i wymykają się naszej władzy. Prawda o opatrzności przypomina (…), że to Bóg rządzi światem i to Jemu należy dziękować za to, że nasza praca przynosi owoce – mówił ks. bp Jan Wątroba.
Podczas Mszy św. odbyło się błogosławieństwo płodów ziemi i wieńców żniwnych.
W uroczystościach wziął udział prezydent Andrzej Duda, który podziękował za ciężką pracę rolników.
#Częstochowa | Prezydent RP @AndrzejDuda podczas uroczystości dożynkowych na Jasnej Górze: To co roku niezwykły moment, kiedy tutaj, na Jasną Górę do Matki Najświętszej, opiekunki naszej Ojczyzny przybywają z całej Polski rolnicy, ludzie polskiej wsi, by przynieść plony swojej… pic.twitter.com/Z6svJS3nmp
— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) September 1, 2024
Uroczystości dożynkowe na Jasnej Górze. https://t.co/eezzDBr4P5 pic.twitter.com/9o8n6Bouoe
— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl)
– Dziękuję, że jesteście tutaj tak, jak nakazuje nasza tradycja chrześcijańska, budowana od ponad tysiąca lat, tradycja, na której oparta jest nasza kultura, codzienność i byt naszego narodu, a także przetrwanie i istnienie naszego państwa przez wieki, a przede wszystkim narodu – zwrócił uwagę prezydent Andrzej Duda.
Prezydent podkreślił, że rolnicy zapewniają każdemu z nas bezpieczeństwo żywnościowe.
– Dziękuję także, że mogę być z wami i po prostu modlić się, dziękując Matce Najświętszej za to, że otacza nas wszystkich swoimi skrzydłami. To dla mnie także i sposobność, by wam podziękować i by pomodlić się za polskich rolników – podkreślił Andrzej Duda.
Dożynki na Jasnej Górze połączone były z Krajową Wystawą Rolniczą.
TV Trwam News