PAP/EPA

Dobiega końca pielgrzymka Ojca Świętego Franciszka do Afryki

Ojciec Święty Franciszek przebywa z wizytą w Afryce. W poniedziałek odwiedził Mauritius. Przy pomniku Maryi Królowej Pokoju przewodniczył Mszy świętej. Hasłem jednodniowej pielgrzymki w tym państwie były słowa: „Pielgrzym pokoju”.

 

Mauritius to trzeci i ostatni etap pielgrzymki Ojca Świętego Franciszka do Afryki. Po dwóch godzinach lotu Papież przybył do Port Louis, gdzie odbyło się uroczyste powitanie.

Z lotniska Ojciec Święty udał się przed pomnik Maryi Królowej Pokoju, tam odprawił Mszę świętą. W homilii Papież zachęcał wiernych, by pomagali ludziom młodym odnaleźć swoje szczęście w Jezusie.

– Ale nie w sposób jałowy czy na odległość, ale ucząc się, jak dać im miejsce, znając ich język, słuchając ich historii, żyjąc obok nich, sprawiając, by czuli się błogosławionymi przez Boga. Nie pozbawiajmy się młodzieńczego oblicza Kościoła i społeczeństwa. Nie pozwólmy handlarzom śmierci, by ukradli pierwociny tej ziemi – mówił papież Franciszek.

Po południu Papież odwiedził sanktuarium poświęcone błogosławionemu ojcu Jakubowi Lavalowi, francuskiemu zakonnikowi i lekarzowi z XIX wieku, który przez wiele lat był misjonarzem na wyspie i pomagał miejscowej ludności.

Ojciec Święty spotkał się z chorymi i rodzinami osób uzależnionych od narkotyków, które wychodzą z nałogu w ośrodku prowadzonym przy sanktuarium. Następnie Franciszek przybył do Pałacu Prezydenckiego. Tam spotkał się z prezydentem, premierem, przedstawicielami władz, społeczeństwa obywatelskiego i korpusem dyplomatycznym. W przemówieniu apelował o kultywowanie demokratycznego stylu życia. Wzywał do walki z dyskryminacją i korupcją.

– Wy, którzy jesteście zaangażowani w życie polityczne Republiki Mauritius, możecie być wzorem dla tych, którzy na was liczą, a zwłaszcza dla ludzi młodych. Waszym postępowaniem i wolą zwalczania wszelkich form korupcji, możecie ukazać wartość zaangażowania w służbie dobru wspólnemu i bycia zawsze godnymi zaufania waszych współobywateli – powiedział Papież.

Ojciec Święty Franciszek odwiedził Mauritius 30 lat po swoim poprzedniku świętym Janie Pawle II, który w październiku 1989 roku przybył do tego kraju. Po ceremonii pożegnania, papież Franciszek wrócił na Madagaskar, skąd jutro odleci do Rzymu.

TV Trwam News/RIRM

drukuj