Diecezja świdnicka obchodzi jubileusz 10 lat istnienia

W katedrze świdnickiej sprawowana była uroczysta Eucharystia dziękczynna za 10 lat istnienia diecezji świdnickiej. Diecezja została powołana w 2004 roku przez Ojca Św. Jana Pawła II. Weszła w skład metropolii wrocławskiej. Pierwszym jej pasterzem został ks. bp Ignacy Dec.

Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił  ks. abp Celsetino Migliore, Nuncjusz Apostolski w Polsce. „Dziś kiedy popatrzymy na to co dokonało się przez te 10 lat możemy pozwolić sobie na słowa pochwały powiedział ks. Arcybiskup.

Jak mówił, dziś konieczne jest szukanie wzmocnienia w przeżytych już doświadczeniach. „Należy iść do przodu i szukać głębi”. Ksiądz Arcybiskup przypomniał, że Jan Paweł II używał na to określenia „Duc im altum”– „Wypłynąć na głębię”. To czego potrzeba to zdecydowane i planowane działanie na rzecz komunii – podkreślał Nuncjusz Apostolski w Polsce.

– Kościół będzie nieustannie prowadził nową ewangelizację w takim zakresie w jakim stanie się wspólnotą. Nawet w krajach, gdzie Ewangelia dotarła wiele wieków temu, przestało już istnieć społeczeństwo chrześcijańskie, które mimo licznych ułomności, jakie cechują wszystko, co ludzkie, odbywało się jednoznacznie do wartości ewangelicznych. Uzmysłowienie sobie tego faktu powoduje całkowitą zmianę w pracy duszpasterskiej – podkreślił ks. abp Celsetino Migliore.

Homilia ks. abp. Celestino Migliore

Głosiciele Ewangelii jak mówił Ksiądz Arcybiskup powinni prowadzić działania na rzecz ograniczania ubóstwa, przejawów zła, aborcji czy manipulacji na ludzkiej naturze.

To jednak nie wystarcza, by mieć czyste sumienie wobec Boga i wobec ludzi – podkreślał. Zwrócił uwagę, że także problemy wojny, niesprawiedliwości społecznej, brak pracy są integralną częścią troski o poszanowanie godności człowieka.

Na koniec Ksiądz Arcybiskup złożył życzenia wiernym diecezji świdnickiej.

– Ta diecezja to jeszcze nastolatka. Życzymy jej, tzn. jej wiernym, wspólnotom parafialnym, kapłanom, osobom zakonnym młodzieńczości, żywotności, chęci życia i działania, fantazji i zdolności do marzeń, jakie cechują ludzi młodych – powiedział Nuncjusz Apostolski.

Transmisje Mszy Św. przeprowadziły Radio Maryja i TV Trwam.

 

 

 

 

RIRM 

drukuj