Beatyfikacja Krzysztofa od św. Katarzyny

W Cordobie w Hiszpanii odbyła się uroczystość beatyfikacyjna Krzysztofa od św. Katarzyny. W imieniu Papieża dokonał jej ks. kard. Angelo Amato, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.

Krzysztof od św. Katarzyny (Cristóbal López de Valladolid) był założycielem Franciszkanów i Franciszkanek Szpitalnych Jezusa Nazareńskiego. Pochodził z ubogiej rolniczej rodziny, od dzieciństwa ciężko pracował.  To pierwsza w historii beatyfikacja w diecezji, a jednocześnie pierwsza pontyfikatu Ojca św. Franciszka.

– Krzysztof od św. Katarzyny  urodził się  w miejscowości Merida 25.07.1638 r. w ubogiej chłopskiej rodzinie. Od dzieciństwa ciężko pracował na roli, często przymierając głodem. Po przyjęciu święceń kapłańskich podczas wojny z Portugalią został mianowany kapelanem wojskowym. Ciężko ranny wrócił do rodzinnego domu. Zafascynowany regułą św. Franciszka złożył śluby jako tercjarz w kościele Matki Bożej w Cordobie. Tutaj zakłada szpital Jezusa Nazareńskiego dla najbardziej ubogich i potrzebujących. Na jego drzwiach umieścił słynne słowa: „Moja opatrzność i twoja wiara będą ostoją tego domu”. Zajmuje się szczególnie starszymi i chorymi kobietami. Krzysztof od św. Katarzyny zmarł w 1690 roku mając 52 lata. Jest kolejnym patronem Andaluzji – powiedział o. Marek Raczkiewicz CSsR.

Proces beatyfikacyjny Krzysztofa od św. Katarzyny został otwarty w 1773 roku. Na szczeblu diecezjalnym można było czcić Krzysztofa od św. Katarzyny od 13 czerwca 2008 r. Cud potrzebny do beatyfikacji został zatwierdzony w listopadzie 2010 roku.

RIRM

drukuj