twitter.com/PAH_org

6,5 mln osób w Sudanie Południowym zagrożonych głodem

Ponad połowa ludności w Sudanie – 6,5 mln osób – nie ma wystarczającej ilości jedzenia. To wynik konfliktów zbrojnych, powodzi i pandemii w tym kraju. Polska Akcja Humanitarna apeluje o pomoc.

[Polska Akcja Humanitarna]  apeluje o natychmiastowe wsparcie dla mieszkańców Sudanu Południowego – w 6 regionach ogłoszono już klęskę głodu.

Problemy z dostępem do żywności w Sudanie Południowym trwają od czasu uzyskania niepodległości w 2011 roku, ale nigdy wcześnie nie były tak ciężkie. Toczący się od 2013 roku konflikt zbrojny doprowadził do śmierci setek tysięcy osób, a 4 miliony musiały uciekać, porzucając swoje domy i uprawy. Jednak zeszły rok był wyjątkowo dramatyczny, bo przez zmiany klimatu kraj spustoszyły niszczycielskie powodzie o niespotykanej wcześniej skali. Szacuje się, że przez żywioł ucierpiał ponad milion osób.

– Fala niszczyła wszystko, zmuszała ludzi do ucieczki, zatapiała pola i zabijała zwierzęta gospodarskie – mówi Karolina Suchecka, kierownik programowa misji Polskiej Akcji Humanitarnej w Sudanie Południowym.

Stojąca woda przez wiele miesięcy uniemożliwiała produkowanie żywności i pogłębiała głód – dodaje.

https://twitter.com/PAH_org/status/1337065097605341184

Sytuację dodatkowo pogorszyły skutki pandemii koronawirusa. Masowe bezrobocie, przerwane łańcuchy dostaw, problemy z dostępnością żywności na rynku i wzrost jej cen sprawiły, że dla wielu osób zdobycie czegokolwiek do jedzenia stało się wręcz niemożliwe.

– Tu większość osób pracuje dorywczo, o ile praca w ogóle jest. Przez pandemię i powodzie zapotrzebowanie na taką pracę jeszcze bardziej spadło, więc ludzie pozostają bez środków do życia – mówi Karolina Suchecka.

– Już teraz wiadomo, że jeśli zostawimy tych ludzi bez pomocy, to w najbliższych miesiącach życie i zdrowie kolejnych dwóch milionów osób znajdzie się w niebezpieczeństwie – wskazuje kierownik programowa misji PAH w Sudanie Południowym.

W Sudanie Południowym Polska Akcja Humanitarna pracuje między innymi w hrabstwie Akobo, gdzie prowadzi działania ułatwiające dostęp do żywności i wspierające właściwe odżywianie, także wśród najmłodszych. [więcej] Pomoc Fundacji objęła tam już 27 tys. osób, w tym 18 tys. dzieci. To bardzo istotne, bo według najnowszych prognoz organizacji Save The Children w 2020 roku w całym kraju głodowało więcej niż milion dzieci – w najbliższych miesiącach ta liczba może wzrosnąć o kolejne 100 tysięcy!

– Jesteśmy gotowi, aby zwiększyć skalę działań pomocowych wobec ludzi, których bezpieczeństwo żywnościowe jest zagrożone – mówi Karolina Suchecka.

– Mamy pracowników na miejscu, potrzebne narzędzia i infrastrukturę. Jedyne, czego nam brakuje, to środki finansowe, niezbędne do działania – zaznacza kierownik programowa misji PAH w Sudanie Południowym.

Działania Polskiej Akcji Humanitarnej można wesprzeć [tutaj].

– Jesteśmy obecni na terenie Sudanu Południowego od 15 lat. Aktualnie poziom głodu i niedożywienie mieszkańców są absolutnie rekordowe. Wpływ na to mają: trwający tam konflikt zbrojny, zmiany klimatyczne i skutki pandemii koronawirusa. Nasi pracownicy są w terenie i pomagają mieszkańcom. To, do ilu osób uda nam się dotrzeć, zależy od przekazywanych nam środków. Apelujemy o wparcie naszej specjalnej zbiórki na stronie pah.org.pl – podkreśla Helena Krajewska z Polskiej Akcji Humanitarnej.

 

Polska Akcja Humanitarna/radiomaryja.pl

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl