300 lat kultu Matki Bożej z Aparecidy

Kościół w Brazylii rozpoczyna trzyletnie duchowe przygotowanie do 300-lecia kultu Matki Bożej z Aparecidy. Brazylijskie Sanktuarium Królowej i Patronki tego kraju jest drugą największą świątynią katolicką na świecie po bazylice św. Piotra w Rzymie.        

Najważniejszym wydarzeniem w ciągu najbliższych trzech lat będzie peregrynacja wiernej kopii figurki Matki Bożej z Aparecidy po wszystkich diecezjach i stolicach poszczególnych stanów federacji. W trakcie pielgrzymowania Patronki tego kraju we wszystkich stolicach stanowych będą zbierane grudki ziemi, by zostać następnie umieszczone w nowej koronie, która jest przygotowywana na jubileusz.

Również w roku jubileuszowym, 12 października zostanie inaugurowana nowa dzwonnica zaprojektowana przez architekta Oscara Niemeyera. Ten słynny brazylijski architekt (1907-2012) był twórcą projektów wielu budynków federalnych w nowej stolicy kraju Brasílii (zbudowana w latach 1957-1964). Chociaż przez całe życie miał on przekonania komunistyczne, jednak nie przeszkadzało mu to w zaprojektowaniu stołecznej katedry i wielu innych obiektów sakralnych. Ojcowie redemptoryści posługujący pielgrzymom w tym największym sanktuarium maryjnym w Ameryce Łacińskiej spodziewają się, że w ciągu tego okresu przygotowań do jubileuszu „300 lat błogosławieństw” liczba nawiedzających Dom Matki będzie wzrastała z każdym rokiem.

Przypomnijmy, że w 1717 r. trzej rybacy wyłowili z rzeki Paraíba figurkę Matki Bożej o ciemnej karnacji. Do narodowego sanktuarium-bazyliki położonego przy trasie São Paulo – Rio de Janeiro pielgrzymowało w ostatnim roku ponad 11 milionów czcicieli Maryi. Budowę narodowego sanktuarium w Aparecidzie rozpoczęto 11 listopada 1955 r. 4 lipca 1980 r. podczas swojej pierwszej wizyty apostolskiej św. Jan Paweł II konsekrował sanktuarium i nadał mu tytuł bazyliki mniejszej. Aby móc przyjmować wielką liczbę pielgrzymów przybywających z różnych regionów kraju przylegający do bazyliki teren to aż 1,3 miliona m². Ponad 143 tys. m² zajmuje przestrzeń zabudowana bazyliki. Sanktuarium posiada też lądowisko dla helikopterów. Bazylika ma możliwość przyjęcia 45 tysięcy wiernych. W celebracjach na placu może uczestniczyć ponad 300 tysięcy wiernych.

Radio Watykańskie/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl