25-lecie reformy struktur administracyjnych Kościoła w Polsce

Kościół w Polsce świętuje dziś Jubileusz 25-lecia reorganizacji struktur administracyjnych. Papież Jan Paweł II na mocy bulli „Totus Tuus Poloniae Populus” (Cały lud Twój w Polsce) z 25 marca 1992 r. ustanowił trzynaście nowych diecezji, a osiem dotychczasowych podniósł do rangi archidiecezji.

Nowo powstałe diecezje to: bielsko-żywiecka, elbląska, ełcka, gliwicka, kaliska, legnicka, łowicka, radomska, rzeszowska, sosnowiecka, toruńska, warszawsko-praska i zamojsko-lubaczowska.

W ramach obchodów 25-lecia powstania diecezji są celebrowane uroczyste Msze św., księża biskupi napisali okolicznościowe listy pasterskie do wiernych. Z tej okazji podjęto także w poszczególnych diecezjach szereg inicjatyw mających na celu upamiętnienie tego historycznego wydarzenia: konferencje tematyczne, synod, koncerty, wystawy, pokazy fotografii, wydanie okolicznościowych książek podsumowujących najważniejsze wydarzenia na przestrzeni 25 lat.

Reorganizacja struktur administracyjnych Kościoła w Polsce w 1992 r. przyczyniła się do jeszcze bardziej dynamicznego rozwoju duszpasterstwa w Polsce. Była ona wypełnieniem woli Ojca św. Jana Pawła II wynikającej z troski duszpasterskiej o katolików.

BP KEP/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl