10 października główne obchody 30-lecia reaktywacji Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży

Centralnym punktem obchodów 30-lecia reaktywacji Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, które odbędą się 10 października, będzie Msza św. w katedrze warszawsko-praskiej. Przewodniczyć jej będzie nuncjusz apostolski w Polsce ks. abp Salvatore Pennacchio.

Wcześniej odbędzie się gala, w czasie której zostanie przyznany Order im. prałata Antoniego Sołtysika za wybitną służbę Kościołowi i Ojczyźnie. To pierwsza tego rodzaju nagroda przyznawana przez młodzież.

„W ten sposób chcemy uhonorować ludzi wybitnie zasłużonych dla pracy z młodzieżą w duchu katolickim i patriotycznym” – powiedział przewodniczący Prezydium Krajowej Rady KSM Patryk Czech podczas konferencji prasowej.

Przed rozpoczęciem gali, o godz. 9.00 planowane jest złożenie kwiatów na grobie Sługi Bożego ks. kard. Stefana Wyszyńskiego w Archikatedrze Warszawskiej św. Jana Chrzciciela. Z kolei Msza św. odbędzie się o godz. 13.00 w bazylice katedralnej św. Michała Archanioła i św. Floriana na Pradze. Eucharystii będzie przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce ks. abp Salvatore Pennacchio.

„KSM to dziś ważne miejsce, gdzie młodzi nie tylko się formują duchowo i intelektualnie, ale także uczą się odpowiedzialnego zaangażowania na płaszczyźnie życia społecznego i publicznego, czego wyrazem jest np. akcja >>Polak z Sercem<<” – powiedział delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. KSM ks. bp Marek Solarczyk.

Asystent generalny KSM ks. dr Andrzej Lubowicki przypomniał, że stowarzyszenie zostało reaktywowane na specjalną prośbę Jana Pawła II w 1990 roku. Powiedział, że w działaniu i formacji stowarzyszenia zostało zawarte w tym, o czym Ojciec Święty pisał w swojej publikacji „Pamięć i tożsamość”, a co się skupia wokół takich słów, jak: Kościół, ojczyzna, tożsamość, wolność, obywatelstwo, czy demokracja.

„Tym samym w sposób naturalny Jan Paweł II jest bliski KSM, a wraz z jego osobą także ks. Antoni Sołtysik” – powiedział duchowny.

Obchody jubileuszu objął patronatem prezydent Andrzej Duda i przewodniczący KEP ks. abp Stanisław Gądecki.

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży działało w Polsce jeszcze przed II wojną światową. Stowarzyszenie zrzesza młodych ludzi w wieku od 14 do 30 lat pragnących twórczo i aktywnie wykorzystać swoją młodość. Głównym celem KSM jest kształtowanie dojrzałych chrześcijan, a także aktywne uczestnictwo we wspólnocie Kościoła i Ojczyzny.

PAP

drukuj