PAP/Paweł Supernak

Zmarł Jerzy Urban

W wieku 89 lat zmarł Jerzy Urban. Był on uznawany za symbol komunistycznej propagandy i cenzury. 

Jerzy Urban pełnił funkcję rzecznika prasowego rządu PRL przez dziewięć lat, od 1981 do 1989 roku. Był jednym ze współautorów komunistycznej propagandy, nazywany Goebbelsem stanu wojennego. Przygotowywał analizy polityczne i propozycje działań dla Wojciecha Jaruzelskiego. Był także autorem kampanii nienawiści wymierzonej w księdza Jerzego Popiełuszkę.

„Władze państwa polskiego nie mają nic wspólnego z tym porwaniem” – tak Jerzy Urban komentował porwanie duchownego przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa.

Od kwietnia do września 1989 roku Jerzy Urban pełnił funkcję ministra w kancelarii premiera oraz przewodniczącego Komitetu do spraw Radia i Telewizji. Brał udział w obradach Okrągłego Stołu oraz uczestniczył w rozmowach tzw. podstolika medialnego. Od 1990 roku był wydawcą i redaktorem naczelnym antykatolickiego tygodnika „NIE”.

– Z premedytacją i ostentacyjnie wyznawał antywartości. W szczególności antywartości chrześcijańskie. Nie krył, że jest wrogiem wiary, Kościoła, Boga – powiedział historyk Piotr Boroń.

Jerzy Urban zmarł w Łodzi. Miał 89 lat.

TV Trwam News

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl