PAP/Roman Zawistowski

Młodzi Polacy zainteresowani służbą wojskową, ale nie przymusową

Ponad połowa Polaków jest przeciwna przywróceniu obowiązkowej służby wojskowej – wynika z przeprowadzonego sondażu. Równocześnie rośnie zainteresowanie dobrowolną służbą wojskową. Dla wielu młodych Polaków wojsko staje się interesującym pracodawcą.

W 2010 roku w Polsce zawieszono obowiązkowy pobór do armii. Wielu młodych Polaków odetchnęło wtedy z ulgą. W związku z rosyjską agresją na Ukrainę temat zasadniczej służby wojskowej powrócił. Ponad 57 proc. badanych nie zgadza się na jej przywrócenie. Największy sprzeciw jest wśród młodych osób w wieku od 18 do 29 roku życia. Obowiązkowa służba nie jest dla nich atrakcyjna – przyznaje socjolog dr Jerzy Żurko.

– Jest jakby wyłączeniem człowieka z życia społecznego na ten okres, bo będzie skoszarowany, będzie poza rodziną, poza swoim środowiskiem towarzyskim – zwrócił uwagę ekspert.

Przeciwko obowiązkowi służby są także osoby po 50. roku życia. To często rodzice młodych ludzi, pamiętający inne – czasem dysfunkcyjne – realia wojska.

– Oni mają w pamięci funkcjonowanie wojska z czasów komunistycznych i nie chcą, żeby to się powtórzyło w stosunku do ich własnych dzieci – wskazał dr Jerzy Żurko.

Obowiązkową służbę wojskową planuje wprowadzić Łotwa. W Szwecji taka forma służby obowiązuje od sześciu lat. Polskie Ministerstwo Obrony Narodowej nie planuje przywrócenia obowiązkowego poboru. Oferuje jednak dobrowolną służbę.

Jak zaznaczył ekspert do spraw bezpieczeństwa, Sebastian Trojak, wojsko zmienia swój wizerunek. Armia wciąż się rozwija.

– Wprowadzono dobrowolną zasadniczą służbę wojskową, wprowadzono terytorialne szkolenie wojskowe, to są instrumenty, które pozwalają młodym ludziom zdobyć podstawową wiedzę na temat wojskowości – mówił Sebastian Trojak.

Żołnierze, służąc Ojczyźnie, zdobywają wiedzę potrzebną także w cywilu. Najlepsi wyjeżdżają na zagraniczne szkolenia. Służbę można też lepiej poznać dzięki Wojskom Obrony Terytorialnej.

– Jest duża grupa żołnierzy WOT, którzy po służbie w Wojskach Obrony Terytorialnej (…) stają się żołnierzami zawodowymi, a więc przechodzą do wojsk operacyjnych – podkreślił wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Szkolenie to nie wszystko. Polscy żołnierze obsługują coraz więcej nowoczesnego sprzętu.

– Polska wreszcie będzie zdolna do najwyższych poziomów wyszkolenia oraz udziału w najnowszych technologiach – wskazał gen. rez. pilot Dariusz Wroński.

Jak zapewnił płk Mirosław Ryś, szef Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji, zainteresowanie służbą wojskową wciąż rośnie.

– W tym roku MON zwiększyło ilości oddziałów przygotowania wojskowego z 40 na 115. Od początku funkcjonowania nowej ustawy o obronie Ojczyzny mamy już ponad 18 tys. wniosków do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej – poinformował.

Rosną też wynagrodzenia żołnierzy. Wicepremier Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak ogłosił wprowadzenie nowego dodatku w wysokości 450 zł miesięcznie dla żołnierzy z wybranych jednostek lądowych. Podobne dodatki trafiają też do wojskowych z innych rodzajów sił zbrojnych.

– Każdy dodatek wpływa motywująco i zachęcająco do służby, do wysiłku – podkreślił płk Mirosław Ryś.

Wojsko Polskie cieszy się cały czas bardzo dużym zaufaniem Polaków. Żołnierze służyli obywatelom w czasie pandemii, kryzysu na granicy z Białorusią czy w trakcie zatrucia Odry. Teraz są gwarancją bezpieczeństwa całego kraju.

TV Trwam News

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl