PAP/Rafał Guz

Zjednoczona Prawica pewna większości

Partia Republikańska oficjalnie dołączyła do Zjednoczonej Prawicy. Umowa koalicyjna zakłada m.in. wspólny start w wyborach parlamentarnych i europejskich. Wczoraj do koalicji rządzącej dołączyli także posłowie ze stowarzyszenia OdNowa RP.

Prawo i Sprawiedliwość podpisało umową koalicyjną z partią Republikańską Adama Bielana – poinformował prezes PiS, wicepremier Jarosław Kaczyński.

To jest umowa, która jednocześnie jest podjęciem decyzji o wspólnym wystąpieniu w kolejnych wyborach parlamentarnych i także kolejnych wyborach europejskich, samorządowych. Miejmy nadzieję, że będziemy mieli także wspólnego kandydata na prezydenta – dodał polityk.

Umowa koalicyjna z Republikanami zawiera 32 punkty. Została podpisana 1 października, ale z oficjalnym oświadczeniem prezes PiS czekał do dzisiaj. Cele są ambitne – wskazał lider partii Republikańskiej, europoseł Adam Bielan.

– Wierzymy w to, że ten historyczny sukces, czyli trzecia kadencja, jest na wyciągnięcie ręki – ocenił.  

W czwartek prezes PiS podpisał porozumienie o koalicji także z liderem stowarzyszenia OdNowa RP Marcinem Ociepą.

– Szliśmy do wyborów wspólnie z programem ZP, więc będziemy dalej go popierać – wyjaśnił Marcin Ociepa.

Frakcje Adama Bielana i Marcina Ociepy składają się z posłów, którzy odeszli z Porozumienia Jarosława Gowina. To koalicja, która uległa modyfikacjom, ale jej rdzeń pozostał niezmienny – wskazał politolog dr Aleksander Kozicki.

– Prawo i Sprawiedliwość jest bardzo stabilnym podmiotem politycznym w Polsce. Kwestia, jaka nurtuje to środowisko, to jest po prostu arytmetyka sejmowa. Niekiedy brakuje po prostu „szabel” przy głosowaniach – zwrócił uwagę dr Aleksander Kozicki.

Sytuacja w Zjednoczonej Prawicy jest już ustabilizowana i rząd ma większość w parlamencie – zaznaczył wicerzecznik PiS, poseł Radosław Fogiel.

– Kryzys – od początku to było słowo zdecydowanie na wyrost – podkreślił.   

Do Republikanów należy m.in. minister sportu Kamil Bortniczuk, minister w KPRM Michał Cieślak, wiceminister funduszy Jacek Żalek oraz posłowie Lech Kołakowski i Włodzimierz Tomaszewski. Natomiast w szeregach OdNowy RP jest wiceminister obrony Marcin Ociepa, wiceminister edukacji Wojciech Murdzek, poseł Anna Dąbrowska-Banaszek, oraz wiceministrowie rozwoju i technologii: Andrzej Gut-Mostowy oraz Grzegorz Piechowiak.

– Stawiamy bardzo mocno na gospodarkę, bezpieczeństwo i naukę oraz zdrowie, ale też nie zapominamy i chcielibyśmy, żeby w naszym gronie był obecny bardzo silny samorząd – mówił Grzegorz Piechowiak.

Zjednoczoną Prawicę wspierają także posłowie ruchu Kukiz’15, w zamian za realizację własnych ustaw. Kukiz’15 nie oczekuje stanowisk w rządzie – podkreślił poseł ruchu Jarosław Sachajko.

– Nas interesuje realizacja naszych postulatów wyborczych, co się w tej chwili dzieje – wskazał polityk.

Teraz przed Zjednoczoną Prawicą wiele pracy. Przede wszystkim realizacja Polskiego Ładu – szeregu ustaw, które mają odbudować i rozwinąć polską gospodarkę po pandemicznym kryzysie.

– Potrzebujemy inwestycji, tego przykładem jest choćby pierwszy pilotażowy projekt inwestycyjny Polski Ład, w ramach którego ponad 20 mld zł trafia do samorządów, potrzebujemy pobudzenia gospodarki – akcentował Radosław Fogiel.

Prawo i Sprawiedliwość pozostaje liderem sondaży, ale wciąż musi zabiegać o zaufanie wyborców.

TV Trwam News

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl