fot. Monika Bilska

Zasady głosowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego

W niedzielę wybierzemy polskich reprezentantów do Parlamentu Europejskiego. Krajowe Biuro Wyborcze przypomniało dziś zasady obowiązujące podczas głosowania.

Od północy z piątku na sobotę będzie obowiązywała cisza wyborcza – oznacza to całkowity zakaz agitacji wyborczej oraz publikacji sondaży. Złamanie ciszy grozi wysokimi karami finansowymi. Lokale wyborcze w Polsce będą otwarte w godzinach od 7.00 rano do godz. 21.00. W naszym kraju głosowanie odbędzie się w 13 okręgach, z których wyłonionych zostanie 52 europosłów.

O tym, jak oddać ważny głos, mówi Krzysztof Lorentz z Krajowego Biura Wyborczego.

-Karta będzie arkuszem, nie broszurą. W tych wyborach wszystkie listy zmieszczą się na jednym arkuszu. Nie będzie on też bardzo duży, bo liczba list zarejestrowanych w poszczególnych okręgach wynosi od 6 do 9, więc karta będzie stosunkowo niewielka. Na karcie znajdą się listy kandydatów zarejestrowanych w danym okręgu wyborczym. Głosujemy w doskonale znany sposób. Stawiamy znak „X” w kratce z lewej strony obok nazwiska jednego z kandydatów. W ten sposób oddajemy głos na listę i wskazujemy pierwszeństwo tego kandydata do otrzymania mandatu – wyjaśnia Krzysztof Lorentz.

Warto zaznaczyć, że wstępne wyniki głosowania w poszczególnych państwach UE będą publikowane w różnych godzinach – w zależności od strefy czasowej oraz godzin otwarcia lokali wyborczych.

W Polsce exit poll zostaną ogłoszone tuż po godz. 21.00.

              

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj