PAP/Radek Pietruszka

Zakończył się VIII Kongresu Rolnictwa RP

Polscy rolnicy z niepokojem patrzą w przyszłość. Ceny nawozów, ASF czy też tzw. Europejski Zielony Ład – to tylko wybrane problemy. W niedzielę o nich, a także o przyszłości polskiej wsi dyskutowali uczestnicy VIII Kongresu Rolnictwa RP.

Aktualna sytuacja w polskim rolnictwie oraz wyzwania polityki rolnej – to niektóre z tematów VIII Kongresu Rolnictwa RP. [czytaj więcej] 

– Problemów jest bardzo dużo. Tych problemów nigdy nie brakowało i nie brakuje. Natomiast dzisiaj najważniejszym problemem jest hodowla trzody chlewnej w Polsce, dlatego dzisiejszy (ósmy już Kongres) poświęcony jest w dużej mierze hodowli trzody chlewnej, walki z ASF – powiedział przewodniczący OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych, Sławomir Izdebski.

Kolejnym niebezpieczeństwem, na który zwracają uwagę przedstawiciele organizacji rolniczych, jest Europejski Zielony Ład.

– Różne zapisy Europejskiego Zielonego Ładu bardzo mocno dotykają, w sposób oczywiście negatywny, rolników europejskich niezależnie od tego, jaką gałęzią rolnictwa się zajmują – akcentował Szczepan Wójcik, prezes Instytutu Gospodarki Rolnej.

W VIII Kongresie Rolnictwa RP wziął udział premier Mateusz Morawiecki, który wskazał na pandemię COVID-19 jako jedną z przyczyn pogarszającej się sytuacji polskiego rolnictwa. Szef rządu podkreślał, że to pandemia rozhuśtała ceny, warunki płacowe i produktowe. W tym kontekście premier wskazał na wysokie ceny nośników energii, w szczególności gazu.

– Uspokojenie tej huśtawki cenowej jest dla nas zadaniem fundamentalnym, dlatego wdrożyliśmy Tarczę Antyinflacyjną; najbardziej radykalną Tarczę Antyinflacyjną w Europie – ocenił premier.

Tarcza Antyinflacyjna  ma złagodzić wysokie ceny paliw, energii i gazu, które m.in. przekładają się na ceny nawozów, a to bardzo niepokoi rolników. Polska zwróciła się już do KE o dopłaty do nawozów.

– Zrobimy to, szanowni państwo, jak tylko dostaniemy zgodę. Też byśmy to zrobili, gdyby nie jedno ryzyko – za pół roku, za rok zapuka urzędnik z Brukseli i powie: oddawajcie, tę nieuprawnioną pomoc publiczną, którą dostaliście. Nie chcę, żebyście państwo rolnicy ryzykowali – mówił Mateusz Morawiecki.

Szef rządu zapowiedział także wdrożenie programów, które mają skrócić drogę od pola do stołu. Z kolei wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk zwrócił uwagę na kolejny problem, jakim jest ASF. Zaznaczył, że od 17 grudnia nie było nowego ogniska ASF w hodowlach. Jednak wirus nadal jest w środowisku, dlatego Ministerstwo Rolnictwa wspólnie z MON przygotowuje sprzęt do szczegółowego przeliczania dzików. Podczas Kongresu poruszony został także temat emerytur rolniczych oraz budowy systemu rolniczych ubezpieczeń wzajemnych.

– Tematów jest wiele i myślę, że to będzie z pożytkiem dla rolników, ale też i dla rządzących, którzy dowiadują się o pewnych problemach. Dla mnie to jest niezwykle cenne. Mogę też posłuchać, jaka jest opinia rolników hodowców trzody chlewnej, czy innych rolników – zwracał uwagę Henryk Kowalczyk.

Na kongresie rząd zapowiedział także konkretne wsparcie dla rolników.

– Dotyczące uruchomienia programów na odbudowę polskiego przetwórstwa. To jest w perspektywie kilku lat 4,5 mld złotych. To są także zapowiedzi takiej realizacji postulatów, na które wielu rolników czeka – wskazała Anna Gembicka, wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi.

Wsparcie rolnictwa jest dziś bardzo ważne. To polscy rolnicy są gwarantem naszego bezpieczeństwa żywnościowego.

TV Trwam News

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl