Zadbajmy o bezpieczne wakacje

Od tygodnia uczniowie cieszą się wakacjami. Wypoczynek to upragniony czas po pracy włożonej w naukę, ale każdy wyjazd wiąże się również z ogromną odpowiedzialnością, o czym wszyscy powinniśmy pamiętać.

Wakacyjne wyjazdy zazwyczaj planujemy już znacznie wcześniej – dokonujemy wyboru miejsca, noclegu, atrakcji. Jednak przed samym wyjazdem powinniśmy odpowiednio zabezpieczyć swój dobytek.

– Przed wyjazdem należałoby zabezpieczyć okna i drzwi, aby później nie doszło do włamania, wejścia złodziei (…). Najlepszą ochroną jest dobry sąsiad, ktoś, kto życzliwie opróżni naszą skrzynkę na listy, ściągnie z wycieraczki reklamy, które mogą zalegać i być sygnałem dla złodzieja, że po prostu właściciela mieszkania nie ma – wskazuje nadkom. Katarzyna Cisło z małopolskiej policji.

Kolejna sprawa to sprawdzenie środka lokomocji. Jeżeli udajemy się własnym samochodem, należy sprawdzić, czy jest w pełni sprawny, najlepiej poprzez przegląd techniczny.

– Jeśli jedziemy w dalszą podróż, należałoby ją dobrze zaplanować, aby kierowca nie był zmęczony podczas jazdy. Należy robić przerwy i myśleć wyprzedzająco o tym, żeby odpocząć, żeby mieć najlepiej kogoś na zmianę na tę podróż – radzi też nadkom. Katarzyna Cisło.

Ważne podczas wyjazdu z rodziną jest pilnowanie, aby każdy miał zapięte pasy, a dzieci umieszczone były w specjalnym foteliku. Jeżeli nasze pociechy udały się na zorganizowany wypoczynek, wycieczkę, czy kolonię, powinniśmy być z nimi w stałym kontakcie.

– Jeśli do rodziców będą docierały jakieś niepokojące sygnały o sytuacjach mających miejsce np. na koloniach, przede wszystkim powinni zgłosić to do właściwego (ze względu na miejsce lokalizacji wypoczynku) kuratorium oświaty – zaleca lubelski kurator oświaty Teresa Misiuk.


TV Trwam News/RIRM

drukuj