Fot. PAP/M. Bielecki

Zachodniopomorskie: skarb z epoki brązu w Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej

Do Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej trafił skarb z epoki brązu. Na skarb, przypadkowo odkryty podczas prac polowych w powiecie kamieńskim, składają się m.in. naszyjniki, grot włóczni i nóż.

„Jest to skarb pochodzący z epoki brązu, który można datować na tysięczny rok p.n.e., prawdopodobnie związany z kulturą łużycką” – powiedział we wtorek PAP dyrektor Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej Grzegorz Kurka.

„Na skarb składa się siedem przedmiotów, są wśród nich m.in. naszyjniki, bransoletka, grot włóczni, nóż i zapinka okularowa” – wyliczał Grzegorz Kurka.

„Przedmioty są pięknie inkrustowane. Na jednej z zapinek znajduje się ciekawy motyw słonecznej barki związany z ówczesnym kultem słońca, księżyca i sił natury” – dodał.

„Prawdopodobnie skarb został zdeponowany około 3 tys. lat temu, jako wotum bóstwom w czasie przesilenia letniego albo zimowego. Był zlokalizowany na wzgórzu z bardzo dobrym widokiem na Zalew Szczeciński. Wzgórze wskazuje nam, że mogło to być miejsce kultu religijnego” – powiedział Grzegorz Kurka.

Wyjaśnił, że część skarbu została wyorana na polu. Na powierzchni ziemi znalazł się oszczep i bransoleta, na które natrafił właściciel pola. Zawiadomił on później kamieńskie muzeum i na miejscu pojawili się specjaliści, którzy odkryli pod ziemią kolejne części skarbu.

Dyrektor Grzegorz Kurka wyraził nadzieję, że przedmioty po niezbędnych pracach konserwatorskich trafią do Kamienia Pomorskiego.

PAP/RIRM

drukuj