fot. pixabay.com

Zachód kieruje kolejny pakiet pomocy dla Ukrainy

Wielka Brytania przekaże Ukrainie nowy pakiet pomocy o wartości półtora miliarda funtów. Ogłosił to przebywający w Warszawie premier Rishi Sunak. Z kolei Senat Stanów Zjednoczonych ma głosować nad amerykańskim pakietem wsparcia dla Ukrainy. Pomoc z Zachodu napływa w momencie, kiedy Rosjanie przejmują kolejne miejscowości, a ukraińska armia zmaga się z brakami kadrowymi.

Na taką wiadomość czekała walcząca Ukraina. Kraj będący w stanie wojny otrzyma od Brytyjczyków m.in. 60 łodzi bojowych, ponad 1600 pocisków uderzeniowych i obrony powietrznej, a także dodatkowe precyzyjne pociski kierowane dalekiego zasięgu. O największym od początku wojny pakiecie pomocy poinformował w Warszawie premier Wielkiej Brytanii, Rishi Sunak.

– W tym roku Wielka Brytania wyda na pomoc Ukrainie łącznie 3,5 miliarda funtów. Musimy pokazać naszym przeciwnikom, głównie Rosji, że jesteśmy zdecydowani działać i że ich próby zmiany naszych granic siłą po prostu się nie powiodą – oświadczył Rishi Sunak.

Od poniedziałku w Kijowie przebywają delegaci Kongresu USA. Po długich miesiącach negocjacji i rozmów w minioną sobotę Izba Reprezentantów Stanów Zjednoczonych przyjęła ustawę przekazującą Ukrainie pomoc o wartości 60 miliardów dolarów. Głosowanie w Senacie ma odbyć się jeszcze we wtorek wieczorem.

„Wzywam Senat do przesłania pakietu dotyczącego bezpieczeństwa narodowego na moje biurko, abym mógł natychmiast podpisać go jako ustawę” – napisał na platformie X prezydent Joe Biden.

Rosja nie odpuszcza i bombarduje kolejne cele cywilne na Ukrainie. Tym razem zaatakowano dzielnicę mieszkalną w Odessie. Siedem osób jest rannych. Ze strefy zagrożenia ewakuowano 34 mieszkańców, w tym dzieci. Zachodnie wywiady wojskowe podały, że rosyjska armia – choć ponosząca olbrzymie straty – zdobywa kolejne miejscowości na wschodzie Ukrainy. Dla rosyjskiego ministra obrony, Siergieja Szojgu, to propagandowy sukces.

– Grupy naszych żołnierzy przejmują inicjatywę i wypychają wroga z zajmowanych linii – mówił minister Siergiej Szojgu.

Okres oczekiwania na decyzję amerykańskiego Kongresu oraz wyczerpujące się zasoby zbrojeniowe w Europie odbiły się na zdolnościach wojskowych Ukrainy. Dlatego przebudzenie się Zachodu jest olbrzymią kroplówką – zaznaczył Wojciech Kozioł z portalu defence24.

– Z pewnością te pakiety z jednej strony pomogą załatać deficyty na poszczególnych odcinkach frontu, a z drugiej strony istnieje pewna szansa, że uderzenia strony ukraińskiej mogą się wydarzyć – mówił Wojciech Kozioł.

Ukraińska armia mierzy się także z chronicznym brakiem żołnierzy. Kijów planuje rozszerzyć zakres poboru do wojska na Ukraińców znajdujących się poza granicami kraju. Dlatego od dzisiaj poszczególne konsulaty Ukrainy przestały świadczyć usługi mężczyznom w wieku mobilizacyjnym.

TV Trwam News

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl