X edycja programu Muzeum Historii Polski „Patriotyzm Jutra

Organizacje pozarządowe i samorządowe instytucje kultury z całego kraju mogą wziąć udział w X edycji programu „Patriotyzm Jutra”, którą ogłosiło Muzeum Historii Polski. Finansujący go resort kultury przeznaczy w 2018 r. na promocję polskich dziejów 4 mln zł.

Celem programu jest promowanie postaw patriotycznych i kształtowanie świadomego własnej tożsamości obywatela poprzez upowszechnianie i popularyzację wiedzy dotyczącej historii Polski i polskiego dziedzictwa kulturowego. Ma także upowszechniać polskie tradycje narodowe, państwowe, demokratyczne, wolnościowe i solidarnościowe. Jego ideą jest też ukazanie historii narodowej jako cennego źródło wartości, wzorców i odniesień, które inspiruje do działań twórczych oraz upamiętnienie dziejów ojczystych i przywracanie pamięci lokalnej poprzez odkrywanie historii „małych ojczyzn” i jej zasobów źródłowych.

„Muzeum w tym roku ogłosiło już dziesiątą edycję programu grantowego +Patriotyzm Jutra+. Jego celem jest dofinansowanie projektów, głównie z zakresu edukacji, zwłaszcza lokalnych. Kładziemy duży nacisk, by wspierać tę lokalną historię, taką mniej znaną. Ważne jest dla nas zainteresowanie historią nie w sztampowy sposób, ale poprzez ciekawe, nowatorskie działania przybliżające tematykę historyczną, nie tylko ogólnopolską, ale także lokalną, ważną dla regionu. Może to być szeroki wachlarz działań – publikacje, aplikacje mobilne, strony internetowe, gry planszowe czy miejskie” – opowiadała PAP koordynatorka programu Marta Winiarek z Muzeum Historii Polski.

W ubiegłorocznej edycji dofinansowanie otrzymało 160, z ok. 850 zgłoszonych projektów.

„Liczymy, że w tym roku również w tych granicach będziemy w stanie udzielić wsparcia. Jeżeli chodzi o zeszłoroczną edycję większość projektów dotyczyła historii lokalnej, regionalnej, mniej ogólnopolskiej. Zakres działań jak co roku był bardzo szeroki – od działań warsztatowych przez filmy, seriale historyczne, gry planszowe po wystawy. Cieszy nas także, że te działania są skierowane do coraz szerszego spektrum odbiorców” – podkreśliła koordynatorka.

W ramach programu dofinansowywane są projekty realizowane w ramach roku kalendarzowego, maksymalnie do 14 grudnia br. W tym roku jednak z wyłączeniem projektów odnoszących się bezpośrednio do obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, które powinny być kierowane do Programu Wieloletniego „Niepodległa” na lata 2017-2021. Wnioski do „Patriotyzmu Jutra” można składać do 21 lutego. Aby to zrobić należy zalogować się pod adresem https://formularze.patriotyzmjutra.pl.

Ubiegać można się o dotacje od 5 do 70 tys. zł. Maksymalna kwota dofinansowania wynosi 30 tys. zł dla projektów, w przypadku których wkład własny wynosi nie mniej niż 10 proc. budżetu przedstawionego we wniosku oraz 70 tys. zł dla projektów, w przypadku których wkład własny wynosi nie mniej niż 20 proc. budżetu przedstawionego we wniosku. W tym roku na promocję polskich dziejów przeznaczono 4 mln zł.

PAP/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl