fot. pixabay.com

Wzrasta liczba podatników–darczyńców

Polacy coraz chętniej przekazują swój 1% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. Nowy rekord w tym zakresie zanotowała podlaska Krajowa Administracja Skarbowa w podsumowaniu rozliczeń podatkowych za 2019 r.

Na przekazanie 1%  swojego podatku zdecydowało się w ostatnich rozliczeniach ponad 381 tys. podatników z woj. podlaskiego.

Radosław Hancewicz, rzecznik podlaskiej KAS, mówi, że w stosunku do poprzedniego roku wzrosła nie tylko liczba darczyńców, ale i wielkość pomocy.

– Biorąc pod uwagę fakt, że rok wcześniej takich osób było 373 tys., o ponad 8 tys. wzrosła liczba podatników-darczyńców. Wraz ze wzrostem liczby osób wskazujących w swoich zeznaniach obdarowaną organizację, wzrosła również znacznie – bo o ponad 1,8 mln zł – kwota, którą otrzymały organizacje pożytku publicznego. W zeznaniach za 2018 r. podatnicy przekazali organizacjom pożytku publicznego ponad 20,6 mln zł, a w zeznaniach za 2019 r., czyli w tych ostatnich, było to już ponad 22,4 mln zł – informuje Radosław Hancewicz.

Gdyby każdy podatnik z Podlasia przekazał 1% swojego podatku, do organizacji pożytku publicznego trafiłoby 24,1 mln zł, a w ostatnim rozliczeniu otrzymały one ponad 93 proc. tej kwoty. Najwyższa wartość przekazana przez jednego podatnika wyniosła ponad 65 tys. zł.

Łącznie od 2004 r., gdy pojawiła się możliwość przekazywania 1% podatku, organizacje pożytku publicznego otrzymały od mieszkańców woj. podlaskiego 176 mln zł.

RIRM

drukuj