fot. twitter.com

Wspólna akcja CBŚP i KAS doprowadziła do rozbicia grupy zajmującej się przemytem i produkcją papierosów

Policjanci z Centralnego Biura Śledczego Policji wspólnie z funkcjonariuszami Krajowej Administracji Skarbowej pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Świebodzinie rozbili zorganizowaną grupę przestępczą podejrzaną o przemyt i nielegalną produkcję papierosów. Podczas akcji zatrzymano pięć osób oraz zabezpieczono ponad 10 ton tytoniu.

Według ustaleń śledczych, grupa mogła działać od początku 2019 r., głównie na terenie województwa lubuskiego i wielkopolskiego.

„Członkowie grupy przemycali liście tytoniu z Niemiec do Polski, a następnie już w kraju przerabiano je na krajankę tytoniową, która miała trafiać do nielegalnych fabryk papierosów” – poinformowała rzecznik Centralnego Biura Śledczego Policji nadkom. Iwona Jurkiewicz.

Do zatrzymań członków grupy doszło podczas wspólnej akcji CBŚP z funkcjonariuszami lubuskiej Krajowej Administracji Skarbowej. Jak przekazała rzecznik szefa KAS Anita Wielanek, podczas działań zatrzymano pięciu podejrzanych.

„Zlikwidowano dwie krajalnie liści tytoniu, w których znajdowały się maszyny do rozdrabniania liści tytoniu, suszarnię, wagi oraz 4 tony tytoniu” – podała rzeczniczka KAS.

Z kolei nadkom. Iwona Jurkiewicz dodała, że funkcjonariusze zapobiegli również przemytowi, zabezpieczając transport liści tytoniu.

„W samochodzie ciężarowym, oficjalnie przewożącym watę ociepleniową, ukryto 20 europalet, na których znajdowało się prawie 6,5 tony towaru” – powiedziała policjantka.

Jak ustalili śledczy, tytoń z ciężarówki miał trafić do nielegalnej krajalni.

„Zaskoczeniem dla interweniujących policjantów był fakt, że kierowca samochodu ciężarowego z naczepą wiózł ładunek z Niemiec do woj. lubuskiego bez wymaganych uprawnień do kierowania tego typu pojazdami” – przekazała.

„Podczas zatrzymania jednego z podejrzanych policjanci odzyskali samochód audi Q7 o wartości 150 tys. zł, który został skradziony w styczniu 2020 roku we Wrocławiu. Dodatkowo w ręce policjantów wpadł mężczyzna poszukiwany na podstawie listu gończego wystawionego przez Sąd Rejonowy w Świebodzinie, za kradzieże pojazdów na terenie Polski i Niemiec” – tłumaczyła Jurkiewicz.

Zatrzymani zostali doprowadzeni do Prokuratury Rejonowej w Świebodzinie.

„Czterem podejrzanym prokurator ogłosił zarzuty przestępstw udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, piąty usłyszał zarzut kierowania nią” – powiedziała rzecznik Prokuratury Krajowej Ewa Bialik.

„Dodatkowo osoby te usłyszały zarzuty m.in. organizowania przemytu, przemycania tytoniu czy nielegalnego wytwarzania wyrobów tytoniowych, czym narazili Skarb Państwa na straty w wysokości 5 mln złotych” – podała prokurator.

Wskazała również, że na wniosek prokuratora zatrzymani zostali tymczasowo aresztowani przez sąd.

„Czterem podejrzanym – członkom grupy – grożą kary do 5 lat pozbawienia wolności, ich kierownikowi – nawet do 10 lat” – dodała.

Jak podkreślają śledczy sprawa ma charakter rozwojowy i funkcjonariusze nie wykluczają kolejnych zatrzymań.

PAP

drukuj