Wrocław: Niedziela pamięci o polskich ofiarach III Rzeszy

We Wrocławiu odbywa się dziś Niedziela pamięci o polskich ofiarach III Rzeszy w czasie II wojny światowej. W ramach wydarzenia zaplanowano dyskusję nt. reparacji wojennych oraz relacji na linii Warszawa-Berlin. W programie są też uroczystości przy pomnikach ofiar II wojny światowej, koncerty oraz prelekcje filmowe.

Wśród prelegentów konferencji nt. odszkodowań – która rozpoczęła się o godz. 10 w Sali Wielkiej wrocławskiego ratusza – jest poseł Arkadiusz Mularczyk, szef parlamentarnego zespołu ds. reparacji wojennych.

W godzinach popołudniowych odbędą się także uroczystości przy pomniku Polskiego Ruchu Oporu OLIMP oraz część artystyczna objęta zaproszeniami imiennymi.

Tadeusz Szczyrbak, prezes Rodziny Rodła z Wrocławia, wskazuje, że „Niedziela Pamięci” to swego rodzaju świadectwo troski o pamięć historyczną dla młodych ludzi.

– To świadectwo to nasze zaangażowanie, które (…) pokaże że to jest nasza troska, opieka i upamiętnienie tych miejsc, które tej szczególnej opieki wymagają. A więc: dopołudniowa konferencja o reparacjach wojennych, popołudniowe upamiętnienie, wspomnienie 75. Rocznicy aresztowania członków Polskiego Ruchu Oporu Olimp. To jest ta pierwsza edycja, ale równocześnie jakże ważna inicjatywa – mówi Tadeusz Szczyrbak.

Niedziela pamięci o polskich ofiarach III Rzeszy w czasie II wojny światowej organizowana jest we Wrocławiu po raz pierwszy. Organizatorzy zapowiadają, że wydarzenie wpisze się na stałe w tradycję miasta.

Jego inicjatorem jest Stowarzyszenie Oświaty i Wychowania z Wrocławia orz Rodzina Rodła-Wrocław.

 

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl