fot. PAP/Paweł Supernak

Wizyta sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej w Polsce 

Polska od zawsze była wierna Bogu. To zasługa waszego zmysłu wiary, ale również waszych pasterzy – mówił podczas swojej wizyty w Warszawie sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej ks. kard. Pietro Parolin.  

Do Polski przybył najbliższy współpracownik papieża Franciszka, sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej, ks. kard. Pietro Parolin. Powodów tej wizyty jest kilka – zaznaczył rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik. 

– Taki jubileusz zdarza się raz na sto lat. Kiedy świętujemy 100-lecie KEP i 100-lecie odnowienia relacji ze Stolicą Apostolską, a wszystko w dniu 6. rocznicy wyboru papieża Franciszka – mówił ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Ksiądz kardynał Pietro Parolin najpierw wziął udział w zebraniu plenarnym Episkopatu. Przeżywajcie przeszłość z wdzięcznością, teraźniejszość z pasją, a przyszłość z nadzieją – życzył wszystkim katolikom w Polsce. 

– Polska pozostała zawsze wierna Bogu dzięki zakorzenionemu zmysłowi wiary narodu polskiego, o który troszczyli się i umacniali pasterze umiejący krzewić solidną duchowość ewangeliczną pod sercem Maryi Królowej Polski – podkreślił sekretarz stanu Watykanu ks. kard. Pietro Parolin.

 – Chcemy to dobro nieść dalej, służąc wiernym Kościoła w naszej ojczyźnie – wskazał biskup pomocniczy łomżyński Tadeusz Bronakowski.

Związek Polski ze Stolicą Apostolską zawsze był bliski – zaznaczył Stanisław Bielański i przypomniał konkretny szczegół naszej wspólnej historii.

– Najlepszym symbolem tego charakteru była obecność pierwszego nuncjusza, późniejszego papieża Piusa XI w szykującej się na nadejście bolszewików Warszawie. To było bardzo symboliczne, że inni dyplomaci Warszawę opuścili, a nuncjusz apostolski pozostał – powiedział Stanisław Bielański.

Tuż po spotkaniu z biskupami, papieski legat udał się z wizytą do prezydenta Andrzeja Dudy oraz premiera Mateusza Morawieckiego.

– Europa potrzebuje świadectwa chrześcijańskiego, autentycznego przykładu żywej wiary, jednoczącej naród i czyniącej go gościnnym, otwartym i pełnym szacunku wobec drugiego człowieka – podkreślił ks. kard. Pietro Parolin.

Przesłanie papieskiego legata jest wyrazem bliskich relacji polskiego Kościoła z Watykanem – zaznaczył rzecznik Episkopatu. 

– To, że w ogóle przyjechał ksiądz kardynał Parolin na te uroczystości jest wielkim znakiem życzliwości Ojca Świętego Franciszka wobec Kościoła w Polsce – powiedział ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Na zakończenie dnia ksiądz kardynał Pietro Parolin odprawił w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie Mszę św. Jego wizyta w Polsce zakończy się w czwartek.

TV Trwam News/RIRM

drukuj