fot. WOT

Wielkopolskie: Żołnierze 12. Brygady WOT pobrali ponad 100 tys. wymazów do badań SARS-CoV-2

Żołnierze 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej pobrali od wiosny ponad 100 tys. wymazów do badań na obecność koronawirusa. Obecnie próbki, łącznie w 53 punktach, pobiera 131 żołnierzy jednostki.

Ppor. Anna Jasińska-Pawlikowska z 12. WBOT poinformowała w sobotę, że żołnierze jednostki uczestniczyli w prowadzeniu wymazów od wiosny, a liczba próbek pobranych przy ich udziale we wtorek przekroczyła 100 tys.

„Wynik jest sumą testów wykonywanych w dwóch województwach, które są pod opieką wielkopolskiej brygady – wielkopolskim i lubuskim” – dodała.

„W drugiej fali pandemii, żołnierze maksymalnie zaangażowali się w działalność wymazową, by personel medyczny mógł skupić się na innych czynnościach, czyli ratowaniu ludzkiego życia. Aktualnie, w prowadzeniu punktów wymazowych, terytorialsów wspierają wojska operacyjne – 2. Skrzydło Lotnictwa Taktycznego, 11. Dywizja Kawalerii Pancernej, Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych” – zaznaczyła ppor. Anna Jasińska-Pawlikowska.

Podkreśliła, że żołnierze jednostki w ramach mobilnych zespołów wymazowych pobierali próbki od pensjonariuszy DPS-ów i innych placówek.

„Brygada jako pierwsza powołała do działania mobilne punkty wymazowe TEST&GO metodą drive thru i walk thru. Pierwszym miejscem, do którego zawitali był Krotoszyn” – przypomniała.

Opisała, że obecnie żołnierze WBOT pobierają wymazy w punkcie TEST&GO przy stadionie miejskim w Poznaniu oraz 52 punktach przyszpitalnych.

„W gotowości do działania są także dwa mobilne zespoły wymazowe. W pobieranie próbek aktualnie zaangażowanych jest 131 żołnierzy” – dodała.

PAP

drukuj