Steven Fulop/ fot. twitter.com/StevenFulop

Wiceszef MSZ: Fulop obraził trzecią osobę w RP; sytuacja wymaga stanowczości

Burmistrz Jersey City Steven Fulop obraził nie tylko Stanisława Karczewskiego osobiście, lecz także trzecią osobę w Rzeczpospolitej. Taka sytuacja wymaga stanowczości – oświadczył wiceszef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Marek Magierowski.

Ambasador RP w Waszyngtonie Piotr Wilczek wystosował w piątek list do burmistrza Jersey City, w którym zaapelował do niego o przeproszenie marszałka Senatu. Wcześniej Steven Fulop zarzucił Stanisławowi Karczewskiemu antysemityzm i zaprzeczanie Holokaustowi.

 

„Burmistrz Steven Fulop obraził nie tylko Stanisława Karczewskiego osobiście, lecz także trzecią osobę w RP. Taka sytuacja wymaga stanowczości” – napisał na Twitterze Marek Magierowski, odnosząc się do listu polskiego ambasadora.

Piotr Wilczek ocenił w liście do burmistrza Stevena Fulopa, że oskarżenia wobec Stanisława Karczewskiego „są fałszywe, bolesne i niewłaściwe dla międzynarodowego dialogu między piastującymi urzędy w dwóch krajach sojuszniczych”.

Ambasador zwrócił uwagę, że „jednym z obowiązków Senatu Rzeczpospolitej Polskiej jest dbałość o społeczności polskiej diaspory na całym świecie”.

„Marszałek Stanisław Karczewski wyraził swoje zaniepokojenie przyszłością Pomnika Katyńskiego w Jersey City; zaniepokojenie, które podzielam i wyraziłem to w liście wysłanym w poniedziałek do Pana, szanowny burmistrzu” – napisał Piotr Wilczek.

„Wobec wagi wysuniętych przez Pana bezpodstawnych oskarżeń, proszę w imieniu rządu Rzeczpospolitej Polskiej, aby przeprosił Pan marszałka Senatu” – oświadczył ambasador.

Burmistrz Jersey City Steven Fulop komentując wcześniejszą wypowiedź Stanisława Karczewskiego, w której skrytykował on plany władz Jersey City dotyczące Pomnika Katyńskiego, napisał na Twitterze:

„To jest prawda o sile stojącej za tym pomnikiem. Wszystko, co mogę powiedzieć, to to, że ten facet jest żartem. Fakty są takie, że znany antysemita, biały nacjonalista i osoba zaprzeczająca Holokaustowi, czyli ktoś taki jak on, ma zerową wiarygodność. Jedyną nieprzyjemną sprawą jest senator Stanisław. Kropka. Zawsze chciałem mu to powiedzieć” – brzmiał wpis burmistrza.

W poniedziałek Steven Fulop poinformował o projekcie stworzenia parku na terenie, na którym stoi Pomnik Katyński. Zapowiedział na Twitterze, że pomnik zostanie przeniesiony i tymczasowo przechowany w Departamencie Prac Publicznych, aby nie został uszkodzony. O zamierzeniach usunięcia pomnika burmistrz nie powiadomił bezpośrednio Polonii.

Pomnik Katyński jest usytuowany w Jersey City, w stanie New Jersey, na placu Exchange Place. Amerykanie polskiego pochodzenia z New Jersey i Nowego Jorku wybrali go na miejsce manifestacji w rocznicę zbrodni katyńskiej, a ostatnio także katastrofy smoleńskiej.

PAP/RIRM

drukuj