fot. pixabay.com

Wicedyrektor FAO: Głód z powodu wojny na Ukrainie dotknie 220 mln osób

Głód w rezultacie kryzysu żywnościowego z powodu wojny na Ukrainie dotknie około 220 mln osób na świecie – oświadczył wicedyrektor generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa, (FAO) Maurizio Martina.

W opublikowanym w sobotę wywiadzie dla dziennika „Corriere della Sera” były włoski minister rolnictwa podkreślił, że w ukraińskich portach zablokowanych jest co najmniej 6 mln ton zbóż i około 14 mln ton kukurydzy. Przypomniał, że Ukraina jest ich wielkim światowym producentem.

„Już przed wybuchem tego konfliktu głód na świecie nasilał się. Ponad 200 mln osób w 53 krajach znalazło się w 2021 roku w sytuacji ostrego głodu” – zwrócił uwagę Martina.

„Nasze pierwsze szacunki wskazują na wzrost tej liczby ludzi o następnych 18 mln, ale to jasne, że będzie to zależeć od rozwoju konfliktu” – dodał.

Wicedyrektor FAO poinformował, że wartość eksportu ukraińskich zbóż do Europy wyniosła w 2020 roku około 5,4 mld euro.

„Jeśli chodzi o kraje rozwijające się, sytuacja jest znacznie bardziej delikatna i niepokojąca; co najmniej 36 z 55 państw, gdzie panuje kryzys żywnościowy, zależy od eksportu z Ukrainy i Rosji” – wyjaśnił rozmówca włoskiej gazety.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl