Walka z nowotworem płuca

Każdego roku na raka płuca umiera wiele tysięcy osób. Choroba rozwija się powoli, często nie dając żadnych objawów. Wykrycie nowotworu odbywa się w wielu przypadkach zbyt późno. Dzięki postępowi medycyny pojawiły się nowe technologie, które dają nadzieję pacjentom. Dużym problemem jest tu jednak brak refundacji wielu potrzebnych leków.

Każdego roku ponad 21 tys. osób w Polsce dowiaduje się, że ma raka płuca. Średnio, co 20 minut umiera jeden pacjent. Przyczyn zachorowań jest kilka.

Rak płuc jest zabójcą numer jeden wśród nowotworów złośliwych. Dlatego tak ważne jest tu jak najszybsze zdiagnozowanie nowotworu. Odpowiednio wczesne wykrycie odbywa się jednak zaledwie u ok. 20 procent chorych.

– Rak płuca jest zwykle wykrywany bardzo późno, w bardzo zaawansowanym stadium. Są to stadia już bardzo często nieoperacyjne i w tym momencie liczy się praktycznie każdy dzień, bo każdy dzień od postawienia diagnozy do wdrożenia leczenia, to jest możliwość przedłużenia życia pacjentowi – to, że z choroby śmiertelnej rak płuca może być chorobą przewlekłą – zauważyła Anna Żyłkowska ze Stowarzyszenia Walki z Rakiem Płuca.

Mimo, iż rak uważany jest za chorobę śmiertelną to niekoniecznie musi taki być. Nowoczesne metody leczenia, które pojawiają się w medycynie pozwalają przekształcić go w chorobę przewlekłą – podkreślił prezes Polskiej Grupy Raka Płuca prof. Dariusz Kowalski.

– Co kilka tygodni, co kilka miesięcy publikowane są nowe doniesienia z badań drugiej albo trzeciej fazy, które zmieniają naszą percepcję i wprowadzają nowe możliwości terapeutyczne i coraz większe grupy chorych, takie u których nie potrafiliśmy rozpoznać określonych zaburzeń molekularnych, nie potrafiliśmy dobrać leków molekularnych, teraz możemy dobrać lek ukierunkowany molekularnie, ale również lek immunokompetentny – zaznaczył prof. Dariusz Kowalski.

Właśnie tego typu leki pozwalają walczyć z tym nowotworem. Odblokowują one układ odpornościowy, który sam niszczy komórki rakowe. Podobnie dzięki biologii molekularnej możliwe jest zidentyfikowanie grupy chorych, którzy zareagują na określone leki. Mimo istnienia tych metod tylko część leków potrzebnych do walki z rakiem płuc jest obecnie refundowana – zaalarmował prof. dr hab. n. med. Paweł Krawczyk.

– Refundowanych leków w Polsce jest już bardzo dużo, dużo się udało, ale nadal są grupy pacjentów, dla których ta refundacja jest niedostępna, mimo że lek jest skuteczny tak jak w innej grupie, bardzo podobnej tylko różniącej się rozpoznaniem patomorfologicznym – podkreślił prof. dr hab. n. med. Paweł Krawczyk z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Są to np. pacjenci z niepłaskonabłonkowym rakiem płuca.

– Niestety w Polsce jest nadal nie dla wszystkich dostępne. Mamy takie wykluczone grupy pacjentów, które w tej chwili nie mają opcji terapeutycznych, nie ma dla nich stworzonego programu lekowego. Też chcemy o tym mówić, żeby wyrównać te szanse, zmniejszyć stygmatyzację pacjentów – powiedziała Beata Ambroziewicz z Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych.

Kolejnym dużym problemem jest także to, że wiele ośrodków nie posiada dostępu do wszystkich metod diagnostycznych pacjentów. Przez to, aby otrzymać kompleksową diagnostykę muszą oni przenosić się pomiędzy wieloma ośrodkami.

– Pacjentów chorych na raka płuca jest bardzo dużo. Jest to ponad 20 tys. osób. Brakuje nam czasu i miejsc na wykonanie odpowiedniej diagnostyki tych pacjentów – wskazał prof. dr hab. n. med. Paweł Krawczyk.

Specjalnie zorganizowana z tego powodu kampania pt. „Liczy się czas w raku płuca” ma na celu zaprezentowanie nowych technologii w leczeniu tego nowotworu. Jej organizatorzy chcą także zaznaczyć jak ważny jest tu czas podjęcia leczenia.

– Mówimy tutaj zarówno o czasie szybkiej diagnozy, wczesnego wykrycia, które pozwala na dłuższe życie, ale także dostępności do skutecznych terapii, terapii celowanych, immunoterapii, a także zaopiekowania się pacjentem całościowo, czyli też wsparcia psychologicznego, które jest bardzo ważne – akcentowała Beata Ambroziewicz.

Inicjatorami kampanii są Stowarzyszenie Walki z Rakiem Płuca Oddział Szczecin oraz Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych i Polskie Amazonki Ruch Społeczny.

 

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl