PAP/Radek Pietruszka

W Warszawie powołano Radę Odbudowy Pałacu Saskiego

Na Zamku Królewskim w Warszawie powołano w piątek Radę Odbudowy Pałacu Saskiego. Powołania członkom gremium wręczył wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, Generalny Konserwator Zabytków, Jarosław Sellin.

Rada Odbudowy Pałacu Saskiego to organ opiniodawczo-doradczy ministra kultury. Będzie on wspierał proces realizacji inwestycji odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla i kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie.

Wiceminister Jarosław Sellin mówić podczas uroczystości powołania Rady o znaczeniu odbudowy Pałacu Saskiego.

– Odtworzenie Pałacu Saskiego i przyległej zabudowy będzie mogło mieć zarówno wymiar urbanistyczno-architektoniczny polegający na domknięciu Placu Piłsudskiego poprzez wyplenienie zachodniej pierzei z 1939 roku, jak i społeczno-socjologiczny. To jest podniesienie poczucia tożsamości narodowej poprzez rekonstrukcję zabytku głęboko zakorzenionego w świadomości polskiego społeczeństwa. W procesie projektowania i odbudowy szczególną rolę będzie miała zachowana dokumentacja, materiały archiwalne w tym szczegółowa inwentaryzacja Pałacu Saskiego z lat międzywojennych, dokumentacja kartograficzna i architektoniczna, liczne zdjęcia oraz filmy – powiedział wiceminister Jarosław Sellin.

Odbudowa Pałaców Saskiego i Pałacu Brühla oraz kamienic przy ul. Królewskiej ma być zakończona w 2030 roku. Koszt inwestycji to 2,5 mld złotych.

RIRM

drukuj