fot. pl.wikipedia.org

W Warszawie odbędzie się Msza św. w intencji Henryka Sławika, Sprawiedliwego wśród Narodów Świata

W przededniu pierwszych obchodów Narodowego Dnia Pamięci Polaków Ratujących Żydów odprawiona zostanie dziś uroczysta Msza św. za Henryka Sławika. Eucharystii w intencji zasłużonego Ślązaka i jednego ze Sprawiedliwych wśród Narodów Świata przewodniczyć będzie w Bazylice pw. Świętego Krzyża ks. kard Kazimierz Nycz. Wezmą w niej udział także przedstawiciele władz państwowych.

Msza św. sprawowana będzie przy asyście honorowej Kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego. Przybędzie na nią również Narodowy Zespół Pieśni i Tańca Śląsk.

Postać Henryka Sławika powinien znać każdy Polak – podkreślił wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik. Dziś nie tylko chcemy go upamiętnić, ale także chcemy się za niego modlić – dodał polityk.

– Henryk Sławik jest człowiekiem, który w czasie wojny pomógł prawie 30 tys. osób. Uratował ok. 5 tys. Żydów, zwłaszcza dzieci żydowskich. Stworzył sierociniec w jednym z miast węgierskich, gdzie ratował dzieci. Oszukał w ten sposób Niemców, można powiedzieć, że oszukiwał na różne sposoby i uratował wszystkie te dzieci. To osoba, o której każdy Polak powinien wiedzieć. To człowiek, który wpisuje się w dalszą, piękną historię narodową. Takie postaci trzeba wspominać, o takich ludziach trzeba pamiętać, takim ludziom trzeba stawiać pomniki. Za takich ludzi trzeba się modlić, dlatego zapraszam dzisiaj. Msza św. rozpocznie się o godz. 18.00 w kościele Świętego Krzyża w Warszawie – poinformował Michał Wójcik.

Henryk Sławik oprócz tytułu Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, przyznawanego przez Instytut Yad Vashem, jest wyróżniony także Orderem Orła Białego, nadanym mu przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Wczoraj Sejm przyjął też przez aklamację uchwałę upamiętniającą tego zasłużonego Ślązaka.

RIRM

drukuj