fot. Tomasz Strąg

W Suchowoli upamiętniono 73. rocznicę urodzin ks. Jerzego Popiełuszki

W Suchowoli (Podlaskie) odbyły się w niedzielę obchody związane z 73. rocznicą urodzin błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki. To parafia i miejsce nauki, urodzonego w pobliskiej wsi Okopy duchownego, który w 1984 r. został zamordowany przez SB.

Po złożeniu kwiatów przy pomniku kapłana przez rodzinę duchownego i jego kolegów z lat szkolnych, przedstawicieli władz państwowych i samorządowych oraz po mszy św. odprawionej w miejscowym kościele, w kinie „Kometa” w Suchowoli można było obejrzeć spektakl słowno-muzyczny „Litania wolności” w wykonaniu aktora Adama Woronowicza i zespołu El Camino, poświęcony pamięci ks. Jerzego Popiełuszki.

„Tu się wszystko zaczęło, Suchowola już na trwałe wpisuje się w życie księdza Jerzego. Mamy więc powinność i obowiązek, żeby o nim pamiętać szczególnie właśnie tu, na jego rodzinnej ziemi, wspólnie z jego rodziną, która tak naprawdę jest pomysłodawcą tego wydarzenia” – mówił burmistrz miasta Michał Matyskiel.

Przypomniał, że wrześniowe uroczystości mają w Suchowoli kilkuletnią tradycję.

„Przypominamy księdza Jerzego tak w sposób inny, artystycznie, z nadzieją, optymizmem. Ten owoc jego śmierci procentuje i dziś możemy się nim cieszyć” – powiedział Matyskiel.

Listy do uczestników uroczystości skierowali m.in. premier Mateusz Morawiecki, marszałek Sejmu Elżbieta Witek i prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Ksiądz Jerzy Popiełuszko urodził się w Okopach 14 września 1947 r. Był synem Marianny i Władysława, którzy prowadzili tam gospodarstwo rolne. Do 1971 r. nosił imię Alfons, które potem zmienił na Jerzy. Od 1954 r. uczył się w szkole w Suchowoli, w miejscowym kościele był ministrantem, w latach 1961-1965 uczył się w suchowolskim liceum ogólnokształcącym. Tu zdał maturę, a potem wstąpił do Metropolitalnego Seminarium Duchownego pw. św. Jana Chrzciciela w Warszawie.

Po powstaniu „Solidarności” ks. Jerzy Popiełuszko stał się jej duchowym przywódcą, był duszpasterzem krajowym ludzi pracy, a także służby zdrowia. Po wprowadzeniu stanu wojennego 13 grudnia 1981 r., był systematycznie nękany i inwigilowany przez SB i MO. Zginął z rąk SB jesienią 1984 r. Uroczystość beatyfikacji ks. Popiełuszki odbyła się w 2010 r.

Kilka lat temu pojawił się pomysł stworzenia w Okopach muzeum upamiętniającego księdza Popiełuszkę. W czerwcu list intencyjny w sprawie powołania takiej placówki podpisała Fundacja im. ks. Jerzego Popiełuszko „Dobro” i Muzeum Podlaskie w Białymstoku, którego oddziałem miałoby być muzeum w Okopach. Samorząd województwa podlaskiego (organ prowadzący Muzeum Podlaskie w Białymstoku) ma nadzieję, że projekt uda się zrealizować w ciągu najbliższych trzech lat, czyli do końca obecnej kadencji samorządu.

W ramach porozumienia Fundacja im. ks. Jerzego Popiełuszko „Dobro” zadeklarowała nieodpłatne przekazanie pod budowę muzeum nieruchomości w Okopach, a do samej placówki – materiałów i pamiątek związanych z rodziną, a zwłaszcza z życiem i działalnością ks. Jerzego.

Przedstawiciele Fundacji oceniają, że w przyszłym roku powinien być gotowy projekt muzeum. Nie wykluczają, że część pieniędzy potrzebnych do jego powstania będzie pochodziła ze zbiórki publicznej.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl