fot. X/@prezydentpl

W poniedziałek prezydent Karol Nawrocki rozpocznie roboczą wizytę w Wielkiej Brytanii

W poniedziałek prezydent Karol Nawrocki rozpocznie wizytę roboczą w Wielkiej Brytanii, w ramach której spotka się w Londynie z brytyjskim premierem Keirem Starmerem, a także z przedstawicielami środowisk polonijnych.

W poniedziałek wieczorem zaplanowano spotkanie prezydenta z przedstawicielami środowisk polonijnych. Odbędzie się ceremonia wręczenia przez prezydenta odznaczeń państwowych; przewidziano też wystąpienie Karola Nawrockiego.

We wtorek przed południem odbędzie się najpierw spotkanie Keira Starmera i Karola Nawrockiego, a potem spotkanie plenarne pod przewodnictwem obu polityków.

We wtorek w południe przewidziano wypowiedź prezydenta dla polskich mediów.

Ostatnim punktem wizyty jest ceremonia złożenia przez prezydenta Nawrockiego wieńca pod Polish Air Force Memorial (Pomnikiem Lotników Polskich).

Pomnik ten znajduje się w pobliżu bazy RAF Northolt w londyńskiej gminie Hillingdon, gdzie w czasie II wojny światowej stacjonowały dywizjony polskiego lotnictwa. To miejsce wybrano, aby uhonorować osiągnięcia i poświęcenie Polaków, którzy w znaczącym stopniu przyczynili się do zwycięstwa aliantów w bitwie o Wielką Brytanię.

Odsłonięty w 1948 r. pomnik – symbol przyjaznych relacji polsko-brytyjskich – jest dziełem rzeźbiarza Mieczysława Lubelskiego. Monument wzniesiono z inicjatywy powstałej w Wielkiej Brytanii organizacji polskich sił powietrznych – Polish Air Force Association (PAFA). Wyryte są na nim nazwiska ponad 1900 polskich lotników, którzy stracili życie walcząc w oddziałach sił alianckich.

PAP

drukuj