fot. twitter.com/NIKgovPL

W Min. Zdrowia trwają prace nad wdrożeniem projektu badań profilaktycznych

Darmowe badania profilaktyczne dla osób po 40 roku życia, to jedna z przedwyborczych obietnic Zjednoczonej Prawicy. Mają być one finansowane z Narodowego Funduszu Zdrowia, a realizowane w ramach medycyny pracy.

Pakiet kontrolnych badań profilaktycznych dla osób powyżej 40 roku życia, to jeden z punktów tzw. „Piątki na sto dni”. Pakiet ten dotyczy małego ZUS-u,13-tej i 14-tej emerytury, budowy stu obwodnic, planu dojścia do równych dopłat dla rolników oraz właśnie profilaktyki zdrowotnej.

– Wszystkim obywatelom, którzy ukończyli 40 rok życia, zapewnimy poprzez odpowiednie regulacje przegląd stanu zdrowia z wykorzystaniem tego sprzętu, który zakupiliśmy: tomografy, rezonanse, najróżniejsza aparatura medyczna, która jest dzisiaj dostępna w szpitalach i placówkach zdrowia – to zapowiedź premiera Mateusza Morawieckiego jeszcze z kampanii wyborczej.

Teraz polityk ponownie ma otrzymać misję utworzenia rządu, a co za tym idzie, będzie mógł zrealizować wyborcze obietnice.

Jak zapewnia minister zdrowia Łukasz Szumowski, prace nad wdrożeniem projektu badań profilaktycznych już trwają.

– Właśnie nad tym pracujemy. Mamy wszystkie agendy i agencje ministerstwa zaangażowane w racjonalne zaproponowanie badań profilaktycznych, które są dostosowane do wieku i płci – akcentuje Łukasz Szumowski, minister zdrowia.

Badania profilaktyczne pozwolą wykryć wiele chorób we wczesnym stadium i zidentyfikują ich czynniki ryzyka – podkreśla internista i kardiolog dr Janusz Bolanowski.

– Chociażby nadciśnienie tętnicze, które dotyczy ponad 10 milionów dorosłych Polaków. Można wykryć choroby nowotworowe we wczesnych ich stadiach – wskazuje lekarz.

Pakiet darmowych badań profilaktycznych jest skierowany do osób powyżej 40 roku życia. To okres, kiedy pacjenci zaczynają myśleć o swoim zdrowiu i chcą o nie dbać – podkreśla minister zdrowia.

– Jeszcze jest czas na to, żeby zareagować, żeby zaproponować lepszy i zdrowszy tryb życia. Czy intensywniejsze badania dla tych, którzy mają czynniki ryzyka – akcentuje prof. Łukasz Szumowski.

Nie można jednak zapominać, że już teraz pacjenci mają dostęp do szeregu badań profilaktycznych finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

– Na przykład dotyczące wykrywania raka szyjki macicy i raka piersi – przypomina dr Janusz Bolanowski.

Ważne jest, aby takie badania trafiały do pacjentów, którzy są w dobrej kondycji i dotąd nie narzekali na swoje zdrowie.

– Wszystkie analizy pokazują, że, aby skuteczne były programy profilaktyczne muszą trafić do pacjentów, kiedy jeszcze nie są chorzy, ale kiedy już zaczynają myśleć o swoim zdrowiu, jako o jednym z najważniejszych dóbr – podkreśla szef resortu zdrowia.

Z wiekiem jesteśmy bardziej podatni na choroby, a systematyczna kontrola stanu zdrowia wykluczy zbędne wizyty u lekarzy specjalistów.

– Jeżeli będziemy wiedzieli, że powinniśmy zadbać o siebie, to częściej zrealizujemy te zalecenia i rzadziej trafimy do lekarza – wskazuje prof. Łukasz Szumowski.

TV Trwam News

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl