PAP/Rafał Guz

W Instytucie Wymiaru Sprawiedliwości odbyła się konferencja nt. migracji

„Migracja a integracja. Wpływ migracji na wzrost przestępczości” – to hasło konferencji naukowej, jaka odbyła się w Instytucie Wymiaru Sprawiedliwości.

Podjęliśmy się takiej inicjatywy, żeby uwypuklić bądź też może rozpoznać i spróbować na przyszłość zareagować na ten proces migracyjny – mówił dyrektor Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości dr Marcin Wielec.

Bo bezpieczeństwo Polaków to kluczowa sprawa – podkreślił minister ds. pomocy humanitarnej Michał Woś.

– Chcemy wiedzieć, czy migracja, a jeśli tak, to w jaki sposób wpływa na przestępczość, na statystyki. Polityka migracyjna musi być związana z konkretnym sprawdzaniem osób, które do nas, do Europy, chcą przyjechać, które chcą tu zamieszkać po to, żeby zapewnić bezpieczeństwo, żeby wykluczyć m.in. możliwość korzystania z tego kanału przez terrorystów, przez Państwo Islamskie, przez tych, którzy chociażby mordują chrześcijan na Bliskim Wschodzie – zaznaczył Michał Woś.

Za kryzys migracyjny polityczną odpowiedzialność ponosi kanclerz Niemiec Angela Merkel. To ona w 2015 roku forsowała tzw. politykę otwartych drzwi.

– Nie ma zgody rządu Zjednoczonej Prawicy na tę radosną i naiwną politykę prowadzoną przez premier Ewę Kopacz z PO i PSL czy osobę pana Tuska, który to też promował, kiedy Angela Merkel powiedziała w 2015 r.: „Drzwi otwarte na oścież” – że przyjmiemy każdą ilość uchodźców – dodał Michał Woś.

Polska angażuje się w pomoc migrantom w ich krajach. Pomoc na miejscu jest najbardziej skuteczna – wskazał dyrektor polskiej sekcji Pomocy Kościołowi w Potrzebie ks. prof. Waldemar Cisło.

To, co robimy jako Polacy, dzięki wsparciu rządu, to jest to leczenie Syryjczyków. Dzięki Państwa życzliwości, bo to jest z rezerwy budżetowej, życzliwości premiera, mogliśmy wyleczyć 7400 osób, czyli 7400 rodzinom zdjęliśmy ten krzyż cierpienia ich najbliższych z ich ramion. To jest bardzo ważne. Piękna karta Polaków – powiedział ks. prof. Cisło.

Konferencja to początek dyskusji na temat zjawiska, jakim jest migracja i zagrożeń, jakie za sobą niesie. W tym temacie potrzeba mądrych i zdecydowanych działań, w które musi zaangażować się cała społeczność międzynarodowa – wskazał minister sprawiedliwości, Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro.

– Ten proces cały czas ma miejsce, może z mniejszą intensywnością, ale jest też realne zagrożenie wynikające z oceny sytuacji politycznej, że on może znowu się nasilić, a być może nawet w pewnym momencie, jeśli Unia Europejska, jeśli wszystkie kraje w sposób odpowiedzialny do tego zjawiska nie podejdą, może nabrać większych wymiarów niż miało to miejsce przed kilkoma laty – powiedział Zbigniew Ziobro.

Niepokojące sygnały w tej sprawie płyną z Berlina, gdzie – jak wskazał specjalista ds. bezpieczeństwa dr Sławomir Ozdyk – następuje brutalizacja przestępstw.

Klany afrykańskie są bardziej brutalne niż np. klany arabskie czy klany kurdyjsko-libańskie. One wprowadzają jakby nową jakość na rynek przestępczości zorganizowanej w Niemczech. Jakość przynoszoną ze swego kręgu kulturowego. Czyli jeżeli tam się do przeciwnika strzelało czy atakowało się nożem, czy maczetą, to to samo można robić w Niemczech, nie ma żadnej różnicy pomiędzy terenem afrykańskim a niemieckim. I dzięki temu wygrywają – podkreślił dr Sławomir Ozdyk.

TV Trwam News

drukuj