katowice.ipn.gov.pl

W Dąbrowie Górniczej odsłonięto tablicę upamiętniającą ks. abp. Jana Cieplaka

Tablicę upamiętniającą abp. Jana Cieplaka odsłonięto w niedzielę w Bazylice Najświętszej Maryi Panny Anielskiej w Dąbrowie Górniczej. Pochodzący z Dąbrowy Górniczej abp Cieplak został w 1923 r. skazany na śmierć przez sąd bolszewicki, następnie wydalony z Rosji.

„Był uosobieniem polskiego patriotyzmu, a także męczeństwa Kościoła Katolickiego” – napisano na tablicy umieszczonej tuż przy wejściu do dąbrowskiej bazyliki.

Od 1952 r. w Rzymie trwa proces beatyfikacyjny ks. abp. Jana Cieplaka.

Oprócz Mszy św. w dąbrowskiej bazylice i odsłonięcia tablicy, elementem uroczystości był wykład o życiu i służbie ks. abp. Jana Cieplaka, który wygłosił dyrektor Instytutu Zagłębia Dąbrowskiego prof. Dariusz Nawrot.

Inicjatorem upamiętnienia ks. abp. Jana Cieplaka był zagłębiowski społecznik i dziennikarz Piotr Dudała. Uroczystość została zorganizowana przez: Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach, parafię NMP Anielskiej w Dąbrowie Górniczej oraz Rycerzy Kolumba Rady Sosnowieckiej im. św. Rafała Kalinowskiego.

Zgodnie z informacją katowickiego IPN ks. abp Jan Cieplak urodził się 17 sierpnia 1857 r. w Dąbrowie Górniczej. Studiował w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach, następnie w Akademii Duchownej w Petersburgu (uzyskał tam magisterium i doktorat z teologii).

W 1881 r. otrzymał święcenia kapłańskie w Kielcach. Swoją mszę św. prymicyjną odprawił w kościele pw. św. Aleksandra w Dąbrowie Górniczej (dzisiaj to jedna z kaplic bazyliki NMP Anielskiej w Dąbrowie Górniczej). Był profesorem w Akademii Duchownej w Petersburgu, katechetą szkolnym i kapelanem.

W 1908 r. został mianowany biskupem tytularnym ewaryjskim, 7 grudnia 1908 r. otrzymał sakrę biskupią. W latach 1917-1923 bronił praw religijnych katolików w Rosji Sowieckiej. 19 kwietnia 1919 r. został mianowany arcybiskupem tytularnym akrydeńskim w Ochrydzie. W dniach 21-25 marca 1923 r. sądzono go w procesie pokazowym w Moskwie. Wraz z czternastoma innymi duchownymi został skazany na karę śmierci za „podżeganie do buntu poprzez zabobony”, jak bolszewicy określali religię.

Pod naciskiem światowej opinii publicznej i ostrzeżeniu ze strony rządu polskiego wyrok zamieniono na 10 lat więzienia. W 1924 r. został wydalony do Polski. 25 października 1925 r. wyjechał do USA; w ramach wizyt duszpasterskich odwiedził ok. 70 polskich parafii. 14 grudnia 1925 r. został mianowany ordynariuszem i pierwszym metropolitą w Wilnie.

Ks. abp Jan Cieplak zmarł 17 lutego 1926 r. w Passaic k. Nowego Jorku. Został pochowany w katedrze wileńskiej. W 1952 r. z inicjatywy ks. Waleriana Meysztowicza w Rzymie rozpoczął się jego proces beatyfikacyjny.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl