fot. PAP

W bazylice oo. Franciszkanów można oglądać najwyższą szopkę krakowską

Do 2 lutego w bazylice oo. Franciszkanów w Krakowie można oglądać najwyższą szopkę krakowską w dziejach konkursu, przeprowadzanego od czasów międzywojennych. Kolorowa budowla autorstwa rodziny Markowskich ma 501 cm wysokości, 275 cm szerokości i 111 cm głębokości.

Szopka jest wystawiona w kaplicy Męki Pańskiej.

Obok sceny narodzenia Jezusa można w niej znaleźć elementy architektoniczne charakterystyczne dla krakowskich kościołów i zabytków m.in. elementy z Bramy Floriańskiej, Barbakanu czy Sukiennic. Na dziesięciu umieszczonych w szopce witrażach przedstawione są wizerunki dziewięciu świętych, których groby znajdują się w Krakowie oraz wizerunek bł. Jana Pawła II.

Autorami szopki są: Marek Markowski, Renata Markowska, Edward Markowski i Marek Markowski junior. Szopka w roku 2010 zajęła I miejsce w Konkursie Szopek Krakowskich.

– Budowaliśmy ją trzy lata, w trzech różnych miejscach. Złożyliśmy ją w całość dopiero na konkursie szopek, a i tak musieliśmy obniżyć jedną z wież, by szopka zmieściła się w sali Pałacu Krzysztofory – mówił Marek Markowski.

Jak podkreślił budowla została wykonana w hołdzie dla krakowskiego szopkarstwa.

– Zaczerpnęliśmy detale architektoniczne z Katedry na Wawelu i wszystkich kościołów znajdujących się w obrębie Plant. Postanowiliśmy też przypomnieć o świętych pochowanych w Krakowie i o postaciach z legend, stąd tak duże rozmiary szopki – wyjaśnił Markowski.

Marzeniem autorów szopki jest, by stworzyć dla niej miejsce stałej ekspozycji, tak by była pokazywana nie tylko w okresie Bożego Narodzenia.

Szopki krakowskie różnią się od „betlejemek” przedstawiających narodziny Chrystusa w stajence. To smukłe budowle z wieżami, zawierające detale charakterystyczne dla architektury Krakowa. W takiej scenerii oprócz Świętej Rodziny, Trzech Króli, pasterzy i aniołów pojawiają się postaci z legend i postaci historyczne.

W tym roku Konkurs Szopek Krakowskich odbył się po raz 71.

RIRM/PAP

drukuj