fot. pixabay.com

W 2022 roku na świecie zginęło co najmniej 67 dziennikarzy

Rok 2022 był zabójczy dla ludzi mediów. Zginęło co najmniej 67 dziennikarzy i pracowników mediów – poinformował amerykański Komitet Ochrony Dziennikarzy (Committee to Protect Journalists).

To najwyższa liczba od 2018 roku i prawie 50-procentowy wzrost w stosunku do 2021 roku – alarmuje komitet. Do tego wzrostu przyczyniła się wojna na Ukrainie i gwałtowna fala zabójstw w Ameryce Łacińskiej.

Ponad połowa z 67 przypadków miała miejsce w zaledwie trzech krajach – na Ukrainie (15), w Meksyku (13) i Haiti (7).

Komitet Ochrony Dziennikarzy podkreślił, że w Meksyku i Haiti reporterzy byli ofiarami brutalnych morderstw, a zdecydowana większość sprawców nie została pociągnięta do odpowiedzialności.

Co najmniej 15 dziennikarzy zostało zabitych podczas wojny w Ukrainie, głównie w jej wczesnej fazie. 18 zabitych reporterów zajmowało się tematami lokalnymi: przestępczością, korupcją i polityką.

Komitet Ochrony Dziennikarzy bada okoliczności śmierci dziennikarzy od 1992 roku. Organizacja koncentruje się na trzech okolicznościach: celowych morderstwach w odwecie za publikacje, śmierci podczas relacjonowania walk lub w trakcie ostrzału oraz śmierci podczas innych niebezpiecznych zadań. Komitet Ochrony Dziennikarzy bada również zabójstwa pracowników wspierających media, takich jak tłumacze, kierowcy i ochroniarze.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl