VI Światowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy fot.twiiter.com/Sejm RP

VI Światowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy

W Sejmie rozpoczął się dziś VI Światowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy. To forma kontaktu naszych rodaków z całego świata z Polską i władzami RP. W kilkudniowych obradach, które potrwają do niedzieli, biorą udział przedstawiciele organizacji polonijnych, członkowie rządu, politycy i eksperci.

Dyskusje skupią się na czterech blokach tematycznych: „Organizacje polskie za granicą”, „Kultura, oświata, duszpasterstwo gwarantem polskiej tożsamości”, „Młodzież polonijna – zaangażowanie i patriotyzm” oraz „Sport, turystyka, przedsiębiorczość”.

Sesji inauguracyjnej, która rozpoczęła się przed południem w Sejmie przewodniczyła wicemarszałek niższej izby parlamentu, Małgorzata Gosiewska. Podczas rozpoczęcia obrad przeczytała ona list od marszałek Sejmu, Elżbiety Witek.

„Działania Polaków za granicą służą promocji naszej Ojczyzny. To Państwo budujecie na obczyźnie dobre imię Polski jako kraju ludzi przedsiębiorczych i ambitnych, a równocześnie solidarnych, otwartych na potrzebujących. Jesteście ważnymi partnerami w kreowaniu polityki zagranicznej, szczególnie polskiej, w promowaniu polskiej kultury, dziedzictwa minionych pokoleń oraz polskiego wkładu w życie kulturalne, gospodarcze i społeczne na całym świecie. Więź między macierzą a Polakami przebywającymi za granicą jest niezwykle silna i ważna. W każdej możliwej formie wspieramy naszych rodaków” – napisała w liście marszałek Elżbieta Witek.

Do tego wsparcia marszałek Sejmu zaliczyła m.in. finanse na kulturę i infrastrukturę polonijną oraz szkolnictwo.

W piątek w planie wydarzenia jest spotkanie z przedstawicielami władz RP. Przewidziano też wręczenie odznak honorowych. Obrady potrwają do niedzieli. Zjazd organizuje Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” i Rada Polonii Świata.

Honorowy patronat nad wydarzeniem objął prezydent Andrzej Duda.

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl