Ustawa o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie pogorszyła sytuację ofiar

Znowelizowana w 2010 r. ustawa o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie pogorszyła sytuację ofiar – ocenia NIK.

Według Izby ustawa jest nieskuteczna. Nie spełniła celów zakładanych w uzasadnieniu, a przede wszystkim pogorszyła sytuację ofiar przemocy i znacznie wydłużała czas udzielania pomocy.

NIK zwróciła uwagę, że znowelizowana ustawa zbiurokratyzowała procedury udzielania pomocy ofiarom, odebrała część zadań policji i przekazała zespołom interdyscyplinarnym, które pracują bez wynagrodzenia, po godzinach i są swoistą „instytucją bez instytucji”. Brakuje też środków na realizację zadań przewidzianych w ustawie. Ośrodki pomocy społecznej mają za mało pracowników.

Ponadto zespoły interdyscyplinarne działające w małych środowiskach złożone są z osób, które często znają ofiary przemocy, co prowadzi do upokarzających dla nich sytuacji, gdy o intymnych i trudnych przeżyciach muszą opowiadać przed bliższymi lub dalszymi znajomymi.

– Te informacje są potwierdzeniem naszych obaw, które były zgłaszane podczas prac nad ustawą o przeciwdziałaniu przemocy. Pamiętam, jak twierdzono, że zespoły interdyscyplinarne mają być receptą na całe zło i one rozwiążą cały problem związany z nasilająca się przemocą. Same wątpliwości budziła ustawa, która mówiła tylko o przemocy w rodzinie tak, jakby koncentrowała się tylko na rodzinie, a wiemy, że ona jest obecna we wszystkich obszarach i wskazywanie rodziny było tu trochę dyskryminacyjne – mówiła poseł Elżbieta Rafalska.

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl