fot. PAP/EPA

USA: D. Trump nakazał odtajnienie dodatkowych dokumentów w sprawie wyborów

Prezydent USA Donald Trump nakazał w poniedziałek FBI natychmiastowe odtajnienie wszelkich dodatkowych informacji związanych ze śledztwem w sprawie ewentualnej ingerencji Rosji w wybory prezydenckie w USA w 2016 r. – poinformował Biały Dom.

Jak pisze agencja Reuters, wśród dokumentów, które prezydent nakazał publicznie ujawnić Ministerstwu Sprawiedliwości i dyrektorowi wywiadu narodowego, znajduje się 20 dodatkowych stron z wnioskami o nadzór FBI nad byłym doradcą Donalda Trumpa ds. Kampanii Cartera Page’a.

Donald Trump nakazał także Ministerstwu Sprawiedliwości, aby upublicznił bez redagowania wiadomości tekstowe, dotyczące śledztwa w sprawie rosyjskiej ingerencji w wybory, prowadzonego przez zdymisjonowanego przez Donalda Trumpa dyrektora FBI Jamesa Comeya, byłego zastępcy dyrektora FBI Andrew McCabe’a a także innych byłych i obecnych urzędników resortu sprawiedliwości, w tym agenta FBI Petera Strzoka, który został zwolniony za wysyłanie tekstów dyskredytujących Donalda Trumpa jako kandydata na prezydenta.

Anonimowe źródło zbliżone do sprawy, na które powołuje się Reuters, twierdzi, że ani Ministerstwo Sprawiedliwości, ani FBI nie wiedzą, jak powinien wyglądać proces odtajnienia dokumentów i w tym przypadku nakaz Donalda Trumpa jest dla nich zaskoczeniem.

W połowie czerwca br. Donald Trump powiedział w wywiadzie dla Fox News, że FBI było do niego „totalnie uprzedzone”, a biuro „na najwyższych szczeblach spiskowało przeciw jego wyborowi na prezydenta”.

PAP/RIRM

drukuj