Uniwersytet Gdański pamięta o zasłużonym absolwencie

Jutro na Uniwersytecie Gdańskim odbędzie się seminarium podsumowujące obchody XXV-lecia strajku majowego studentów,  połączone z otwarciem wystawy poświęconej śp. Przemysławowi Gosiewskiemu, byłemu wicepremierowi, który zginął pod Smoleńskiem.

Uroczystość rozpocznie się o godz. 10.00 otwarciem wystawy, następnie głos zabiorą zaproszeni prelegenci. Jutrzejsza uroczystość upamiętnia 3 maja 1988 roku, kiedy to na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Gdańskiego ogłoszono strajk okupacyjny.

W ten sposób studenci solidaryzowali się ze związkowcami ze Stoczni Gdańskiej, którzy zaczęli strajkować dzień wcześniej. Na czele studenckiego strajku stanął obecny prezydent miasta Paweł Adamowicz i tragicznie zmarły w katastrofie smoleńskiej śp. Przemysław Gosiewski. Na zakończenie seminarium zostanie wyświetlony film pt. „Przemysław-człowiek czynu”.

 – Mój syn dużo zrobił dla ziemi kieleckiej i województwa zachodniopomorskiego podczas swojego krótkiego życia. Dlatego trzeba różnymi sposobami kultywować jego pamięć. Trzeba o tym mówić, szczególnie teraz w czasie upadku moralności. To co się teraz dzieje to IV rozbiór Polski – podkreśla Jadwiga Gosiewska, mama śp. Przemysława Gosiewskiego.

Jutro o godz. 18.30 w kościele pw. św. Brygidy w Gdańsku koncelebrowana zostanie także Msza św. w intencji śp. Przemysława Gosiewskiego.

Wypowiedź Jadwigi Gosiewskiej:

Audio MP3
Pobierz

RIRM

drukuj