Ukraina nie dozbraja Saakaszwilego?

Z rzecznikiem prasowym Ministerstwa Obrony Narodowej Ukrainy podpułkownikiem Konstiantynem Sadułowem rozmawia Eugeniusz Tuzow-Lubański


Jaki był udział Ukrainy w dostawach nowoczesnej broni do Gruzji?


– Dostawy nowoczesnej broni były nie tylko z Ukrainy.


Czy nowoczesne czołgi, przeciwlotnicze systemy rakietowe Wega S-200, karabiny snajperskie i nawet samobieżne wyrzutnie pocisków rakietowych BM 21 Grad – wszystko produkcji ukraińskiej – były wykorzystane przez wojsko gruzińskie w natarciu na Osetię Południową?


– Dostawy broni ukraińskiej są domeną firmy Ukrspeceksport. Ministerstwo Obrony Ukrainy od pierwszego dnia istnienia nie uczestniczyło ani w eksporcie, ani w imporcie broni. Powołam się na naszego byłego ministra Anatolija Hrycenkę, który po konsultacjach z kierownictwem Ukrspeceksportu zaprzeczył stanowczo temu, iż systemy Grad były dostarczane do Gruzji z Ukrainy.


Ciekawe – Ukraina nie dostarczała systemów Grad do Gruzji, Rosja też, Białoruś – także wykluczone… Kto w takim razie zaopatrzył Micheila Saakaszwilego?


– A dlaczego pan myśli, że te systemy Grad są z dostaw ostatnich dwu lat, a nie były na uzbrojeniu Gruzji przed rozpadem ZSRS?


Czy ukraińscy wojskowi lub instruktorzy brali udział w wojnie gruzińsko-rosyjskiej?


– Absolutnie nie.


A najemnicy z szeregów nacjonalistów ukraińskich UNA-UNSO?


– Ponosimy odpowiedzialność jedynie za wojskowych regularnej armii. Jeżeli patriotycznie nastawieni obywatele ukraińscy brali udział w operacjach wojskowych po którejś ze stron konfliktu, to jest ich to prywatną sprawą. Natomiast jeżeli chodzi o wojskowych, to na terytorium Gruzji od momentu konfliktu znajdowały się tylko trzy osoby – attaché wojskowy ambasady Ukrainy w Tbilisi i dwaj obserwatorzy z misji ONZ, z tym że na terytorium Abchazji.


Czy Ministerstwo Obrony Ukrainy będzie nadal współpracować z Ministerstwem Obrony Gruzji?


– Mamy długoterminowe umowy o wzajemnej współpracy wojskowej z Gruzją. Przy czym tego typu umowy mamy zawarte z ponad 90 krajami świata.


Dziękuję za rozmowę.

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl