fot. flickr.com

[TYLKO U NAS] W. Lewko: Nigdy po długotrwałym nasłonecznieniu nie wskakujmy do wody

Wybierajmy kąpieliska strzeżone lub miejsca okazjonalne wykorzystywane do kąpieli, gdzie nad naszym bezpieczeństwem będą czuwali ratownicy Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego – poinformował Wojciech Lewko, prezes Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Toruniu, na antenie Radia Maryja w audycji „Aktualności dnia”.

Zbliżają się wakacje, co wiąże się z wypoczynkiem oraz wyjazdami nad morze, rzeki i jeziora. Według statystyk policji w 2020  roku w Polsce utonęło 483 osób, natomiast tylko w czerwcu br. życie w akwenach wodnych straciło 11 Polaków.

O tym, jak należy postępować podczas wypoczynków nad wodą, mówił prezes Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Toruniu.

– Przede wszystkim musimy wybrać miejsca, gdzie nasz wypoczynek będzie bezpieczny. Wybierajmy kąpieliska strzeżone lub miejsca okazjonalne wykorzystywane do kąpieli, gdzie nad naszym bezpieczeństwem będą czuwali ratownicy Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego – podkreślił gość audycji.

Istotne jest także nasze zachowanie w wodzie zaraz po opalaniu.

– Nigdy po długotrwałym nasłonecznieniu nie wskakujmy do wody. Musimy wejść stopniowo, zaczynając od kolan, następnie polać dalsze okolice ciała. Dopiero wtedy możemy bezpiecznie rozpocząć kąpiel. Nie można wskakiwać nagle do wody, ponieważ grozi to szokiem termicznym – wyjaśnił ekspert.

Przed rozpoczęciem kąpieli należy również zwrócić uwagę na wywieszone flagi przy akwenach wodnych, które sygnalizują, czy można wejść do wody w danym miejscu, czy nie.

– Są flagi w dwóch kolorach: czerwonym i białym. Jeżeli jest wywieszona czerwona flaga, to oznacza, że w tym momencie nie powinniśmy wchodzić do wody z różnych powodów np. prądów morskich, dużych fal lub silnych wiatrów – wyjaśnił ekspert.

Niestety często dochodzi do tragedii podczas wypoczynku nad wodą w wyniku kąpieli po spożyciu alkoholu.

– Nie można wchodzić do wody po spożyciu alkoholu. Wiążę się to z tym, że człowiek traci orientację, zachowuje się frasobliwie i brawurowo, przez co przecenia swoje umiejętności pływania. Pamiętajmy, jeżeli pijemy alkohol, nie wchodźmy do wody – podkreślił Wojciech Lewko.

Kolejną ważną sprawą podczas wakacji w miejscach niedaleko akwenów wodnych jest odpowiedzialna opieka nad dziećmi.

– Często bywa tak, że rodzice, przychodząc z dziećmi nad kąpielisko strzeżone, myślą, że ratownicy będą pilnowali ich dzieci. Jednak na kąpielisku często jest kilkaset lub kilka tysięcy osób i kilku ratowników nie jest w stanie upilnować wszystkich dzieci. Dlatego rodzice muszą uważnie pilnować swoich dzieci – zaapelował prezes Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Toruniu.

Istotną kwestią jest również odpowiednie zachowanie na plażach, które nie będzie utrudniało pracy ratownikom. Często ustawione przy sobie parawany uniemożliwiają ratownikowi dotarcie do wody, co wiążę się z ryzykiem nieudzielenia pomocy osobie, która tonie. [czytaj więcej] 

– W niektórych miejscach została zainicjowana akcja, by tworzyć na plażach drogi życia, na których nie można ustawiać parawanów. Dzięki temu ratownicy będą mogli szybciej dotrzeć do osoby, która potrzebuje pomocy – powiedział gość „Aktualności dnia”,

W sytuacji niebezpieczeństwa nad wodą należy zadzwonić pod numer alarmowy: 601 100 100. Warto również zainstalować aplikację [„Ratunek”], która pozwala ratownikom zlokalizować osobę potrzebującą pomocy.

Cała rozmowa z prezesem Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Toruniu dostępna jest [tutaj].

 

radiomaryja.pl

drukuj