fot. twitter.com/poselwroblewska

[TYLKO U NAS] K. Wróblewska: Dla naszego rządu podstawą jest rodzina, młody człowiek i wsparcie dla tego młodego człowieka

Rodzice, żeby wysłać dziecko do szkoły, bardzo często zaciągali pożyczki, więc wydaje mi się, że to jest ogromna pomoc dla rodzin. I tym charakteryzuje się nasz rząd, że dla niego podstawą jest rodzina, młody człowiek i wsparcie dla młodego człowieka. Dobra edukacja powoduje to, że Polska będzie dużo silniejsza – podkreślała poseł PiS Krystyna Wróblewska z sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży w piątkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.

Zbliża się rozpoczęcie nowego roku szkolnego. Uczniowie i rodzice mogą skorzystać ze świadczenia przyznawanego w ramach programu „Dobry start”. Jest to 300 zł jednorazowego wsparcia dla wszystkich uczniów rozpoczynających rok szkolny. Jak podkreśliła poseł PiS Krystyna Wróblewska, jest to inwestycja rządu w polską młodzież.

– Rodzice, żeby wysłać dziecko do szkoły, bardzo często zaciągali pożyczki, więc wydaje mi się, że to jest ogromna pomoc dla rodzin. I tym charakteryzuje się nasz rząd, że dla niego podstawą jest rodzina, młody człowiek i wsparcie dla młodego człowieka. Dobra edukacja powoduje to, że Polska będzie dużo silniejsza. Mądra młodzież to tak naprawdę lepsza przyszłość wszystkich w Polsce, dlatego też inwestujemy w młodzież – zaznaczyła poseł PiS.

W tym roku, w wyniku reformy oświaty polegającej na wygaszaniu gimnazjów, do szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych rekrutował tzw. podwójny rocznik. Opozycja wielokrotnie powtarzała, że w szkołach zabraknie miejsc dla wielu uczniów. Jak się okazało, rekrutacja poszła sprawniej niż w latach ubiegłych.

– My, posłowie Prawa i Sprawiedliwości, mówiliśmy głośno, że ta rekrutacja będzie dobrą rekrutacją. Przygotowaliśmy ponad 133 tys. miejsc dla uczniów, a to dużo więcej niż jest uczniów podczas tej rekrutacji. Oczywiście, rekrutacje każdego roku budziły kontrowersje, bo każdy uczeń ma swoje marzenia, ale nigdy nie było tak, że wszyscy uczniowie podczas rekrutacji spełnili swoje marzenia. Natomiast ubiegłoroczna rekrutacja poszła sprawniej niż wcześniejsze, ponieważ w pierwszym etapie znacznie większy procent uczniów znalazł swoje miejsce w wymarzonej szkole – powiedziała Krystyna Wróblewska.

Gość „Aktualności dnia” zachęcała rodziców, aby namawiali swoje dzieci do podjęcia edukacji w szkołach branżowych.

– Chciałam zachęcić rodziców, aby młodzi ludzie korzystali ze szkół branżowych. Dobra branżowa szkoła, dobry zawód to naprawdę ogromne wsparcie dla młodego człowieka. To jest możliwość znalezienia pracy, możliwość zdania matury, możliwość pójścia na studia, tylko wybranie troszeczkę innej ścieżki edukacyjnej – przekonywała poseł.

W zeszłym roku szkolnym mieliśmy do czynienia z akcjami protestacyjno-strajkowymi wśród nauczycieli. Poseł Krystyna Wróblewska poinformowała o tzw. okrągłych stołach edukacyjnych, które będą odbywały się we wrześniu we wszystkich województwach.

– W piątek Kuratorzy ogłosili we wszystkich województwach, że we wrześniu odbywać się będą tzw. okrągłe stoły edukacyjne w każdym województwie. To niezmiernie ważne. Wszyscy, którym dobro edukacji leży na sercu mogą zgłosić się do takiego „okrągłego stołu”. Będziemy rozmawiać o edukacji. Uważam, że podstawą jest rozmowa. W nowy rok szkolny, nauczyciele wchodzą z podwyżkami. Od wielu lat tej podwyżki nie było. Dzięki rządom Prawa i Sprawiedliwości ta podwyżka jest – powiedziała gość Radia Maryja.

Całość rozmowy z Krystyną Wróblewską można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj