fot. Mateusz Marek/Nasz Dziennik

[TYLKO U NAS] K. M. Wojtasik: Toruń będzie bardzo doniośle i hucznie obchodził setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości

W tym roku przypada setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości, w związku z tym Toruń, idąc śladem innych miast w Polsce, będzie bardzo doniośle i hucznie obchodził tę rocznicę – powiedział w rozmowie z Karoliną Gierat z portalu RadiaMaryja.pl prezes Fundacji Polska Tożsamość Karol Maria Wojtasik.

W tym roku rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości w Toruniu będzie obchodzona przez trzy dni. Jednak już 8 listopada (w czwartek) o godz. 18.00 „Mała rapsodia polska” rozpocznie weekendowe obchody w Auli Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Na wszystkich zgromadzonych czeka aktorsko-muzyczne widowisko z powagą i nutą humoru.

– Rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczyna się formalnie 9 listopada (w piątek) o godz. 17.00 spotkaniem z byłym dowódcą jednostki wojskowej GROM płk. Piotrem Gąstałem w Ratuszu Staromiejskim, który przybliży ideę powstania formacji, jaką jest GROM, dbanie o interesy Rzeczpospolitej, jak też wspierania innych podobnych jednostek na świecie i w ten sposób kształtowania wizerunku Rzeczpospolitej – podkreślił Karol Maria Wojtasik.

– W sobotę będzie piknik patriotyczny pt. „Służymy niepodległej” pod patronatem ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka. Spotkanie rozpocznie się o godz. 13.00 na poligonie przy ul. Władysława Andersa. Będzie to impreza towarzysząca naszym miejskim obchodom. To czwarty piknik zorganizowany przy pomocy Ministerstwa Obrony Narodowej w naszym województwie. (…) Podczas tego pikniku będzie można odwiedzić stanowiska jednostek Wojska Polskiego, policji, Państwowej Straży Pożarnej, straży granicznej, Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego, Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy oraz Wojskowych Zakładów Uzbrojenia. Będzie można także zobaczyć sprzęt, jaki jest na wyposażeniu jednostek wojskowych m.in. w naszym Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia. Podczas pikniku nie zabraknie występów artystycznych, gier i zabaw oraz wojskowej grochówki – zaznaczył.

10 listopada (w sobotę) uroczystości związane z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczną się o godz. 17.00 wieczornym apelem pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego na pl. Mariana Rapackiego w Toruniu.

– Przebieg uroczystości będzie taki sam jak co roku, a zakończy się pokazem sztucznych ogni. Oczywiście będą przemówienia okolicznościowe, apel pamięci, salwa honorowa, złożenie wieńców pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego. Zostanie odśpiewana pieśń reprezentacyjna wojska polskiego przy udziale orkiestry wojskowej. Temu wszystkiemu będzie towarzyszyła aura przy zapalonych pochodniach – powiedział prezes Fundacji Polska Tożsamość.

11 listopada (w niedzielę) uroczystości odchodów odzyskania przez Polskę niepodległości w Toruniu rozpoczną się od godziny 11.00, gdzie nastąpi złożenie kwiatów na Cmentarzu Komunalnym nr 1 pod obeliskiem ku czci poległych w latach 1918-1921.

Karol Maria Wojtasik zwrócił uwagę, że Toruń będzie obchodził setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości przez trzy lata. W 2018 r. obchodzona będzie setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości w aspekcie ogólnokrajowym, natomiast Toruń formalnie odzyskał niepodległość w 1920 r., więc w 2020 r. będzie obchodzona setna rocznica przyłączenia Torunia do macierzy i odzyskania tej formalnej niepodległości – dodał.

– 11 listopada o godz. 11.30 złożymy kwiaty pod pomnikiem gen. Józefa Hallera, czyli dowódcy Błękitnej Armii, który właśnie przyłączył Toruń do macierzy. O godz. 12.00 w Kościele garnizonowym odbędzie się uroczysta Msza św. w intencji ojczyzny. Będziemy Bogu ofiarowali losy naszej ojczyzny na przyszłość i dziękowali za dotychczasową opiekę. Po tej Mszy św. wszyscy udamy się na piknik patriotyczny na Rynek Nowomiejski. Na pikniku patriotycznym, który będzie trwał do godziny 16.00, będzie defilada historyczna i prezentacja oddziałów wojskowych na przestrzeni wieków. Będzie także militarna wioska historyczna oraz konkursy z nagrodami szczególnie dla najmłodszych, aczkolwiek każdy będzie mógł wziąć w nich udział. Poczęstunkiem dla wszystkich będzie typowa przy takich uroczystościach piknikowych grochówka wojskowa. Będzie zorganizowany niepodległościowy escape-room. Będzie można zobaczyć zabytkowe pojazdy oraz odbędzie się koncert muzyki 20-lecia międzywojennego. Będzie można skorzystać z biało-czerwonej fotobudki. W trakcie pikniku odbędą się warsztaty plastyczne dla dzieci – powiedział.

11 listopada o godz. 13.30 na Rynku Nowomiejskim w Toruniu odbędzie się uroczyste odśpiewanie hymnu „Mazurek Dąbrowskiego”. Rozmówca Radia Maryja zachęca wszystkich do wspólnego odśpiewania hymnu narodowego, aby miasto Toruń mogło pobić rekord w ilości głosów śpiewających „Mazurka Dąbrowskiego”.

– Miasto Toruń na obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, szczególnie na dzień 10 listopada (sobota), organizuje bezpłatną komunikację miejską. Autobusami MZK będzie można poruszać się po mieście, aby dotrzeć do tych miejsc, w których będą organizowane pikniki patriotyczne. Szczegółowy rozkład bezpłatnych linii oraz godzin odjazdów znajduje się na stronie https://www.torun.pl/pl/ – to jest strona Urzędu Miasta Torunia i tam będzie taka zakładka „Świętujemy niepodległość” i na tej stronie odnajdą państwo wszystkie informacje, które są związane z trzydniowymi obchodami setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości – podkreślił prezes Fundacji Polska Tożsamość.

Jak podkreślił Karol Maria Wojtasik organizatorami wydarzeń związanych z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości poza miastem Toruń jest też Garnizon Toruń, Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, szczególnie pan marszałek Piotr Całbecki, wojewoda kujawsko-pomorski pan Mikołaj Bogdanowicz oraz wszystkie organizacje pozarządowe przy poszczególnych inicjatywach podczas uroczystości.

Karolina Gierat/RIRM

drukuj