fot. https://pixabay.com/

[TYLKO U NAS] Dr hab. P. Ostojski: Człowiek stał się przedmiotem woli innego człowieka poprzez instrumentalizację poczęcia życia. Dziecko przestało być darem, a stało się przedmiotem

W pracy prawnika podstawowym celem jest, żeby w sposób właściwy zdefiniować fakty, a z drugiej strony zdefiniować prawo. Rozstrzygnięcie powinno być jak cięcie chirurgiczne – precyzyjne, tak żeby nikogo nie skrzywdzić, by chronić podstawowe dobra. Jeśli określone grupy prawników instrumentalizują życie człowieka, to nie mają problemu instrumentalizować wszystkich innych kwestii, ponieważ życie jest kwestią podstawową i fundamentalną – powiedział dr hab. Przemysław Ostojski, profesor Szkoły Wyższej Wymiaru Sprawiedliwości, w programie „Rozmowy niedokończone” na antenie TV Trwam.  

Dr hab. Przemysław Ostojski wskazał, że problemy z tzw. aborcją, eutanazją pojawiały się od początku pojawienia się grzechu.

– Pojęcia dotyczące relatywizacji, instrumentalizacji prawa naturalnego przeplatają się na całej przestrzeni dziejów, kiedy na ziemi pojawił się człowiek. Kwestia życia pojawiła się szybciej niż instytucja państwa, zorganizowanych społeczeństw. Jak długo żyje człowiek, można by również dodać – jak długo istnieje grzech człowieka, tak długo istnieje również problem aborcji, eutanazji, szybszego zakończenia życia człowieka – powiedział profesor Szkoły Wyższej Wymiaru Sprawiedliwości.

Jak zaznaczył gość TV Trwam, w dzisiejszym świecie pojawia się problem produkcji ludzi z probówki – in vitro. Podkreślił, że „dziecko przestało być darem, a stało się przedmiotem”.

– Człowiek stał się przedmiotem woli innego człowieka poprzez instrumentalizację poczęcia życia (…). Spowodował też, że powstały instrumenty wywoływania życia w sposób sztuczny, poza łonem kobiety, a więc można powiedzieć, parafrazując Benedykta XVI, (…) dziecko poczęte przestało być darem, a stało się przedmiotem – powiedział dr hab. Przemysław Ostojski.

Profesor wskazał, że kwestie tzw. aborcji są „miernikiem cywilizacyjnym”. Podkreślił, że jeśli „określone grupy prawników instrumentalizują życie człowieka, to nie mają problemu instrumentalizować wszystkich innych kwestii, ponieważ życie jest kwestią podstawową i fundamentalną”.

– W przestrzeni prawnej kwestia aborcji, sztucznego wywoływania życia poza łonem matki jest immanentnie związana z oglądem społeczeństwa. (…) Nawet kwestia podejścia do aborcji jest takim miernikiem cywilizacyjnym. Wiele razy słyszeliśmy określenia, że cywilizacja życia to ta, która służy człowiekowi, a cywilizacja śmierci to ta, która traktuje życie w sposób instrumentalny. (…) Wiemy, że często kwestia aborcji jest instrumentem, którym przerzucają się politycy. (…) Życie człowieka jest podstawową wartością na równi z godnością. Mimo że godność czasami jest regulowana w aktach prawnych na pierwszym miejscu, chociażby w Karcie Praw Podstawowych Unii Europejskiej, dopiero na drugim miejscu jest kwestia ochrony życia człowieka – podkreślił gość TV Trwam.

Dr hab. Przemysław Ostojski dodał, że w pracy prawnika potrzebna jest doskonała precyzja, tak aby nie skrzywdzić drugiego człowieka.

– W pracy prawnika, pracującego na faktach, podstawowym celem jest, żeby w sposób właściwy zdefiniować fakty, a z drugiej strony zdefiniować prawo. Rozstrzygnięcie powinno być jak cięcie chirurgiczne – precyzyjne, tak żeby nikogo nie skrzywdzić, by chronić podstawowe dobra (…). Na kanwie podstawowych wartości szalenie ważne jest chociażby zdefiniowanie instytucji małżeństwa czy zdefiniowanie, kim jest człowiek – podkreślił dr hab. Przemysław Ostojski.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl