fot. Tomasz Strąg

Turyści z całego świata przybywają do Torunia, by zobaczyć Bella Skyway Festival

Toruń stał się światową stolicą światła. Turyści z całego globu przybywają do grodu Kopernika, by zobaczyć Bella Skyway Festival. To już 11. edycja festiwalu. 

Nieprzerwanie od 2009 roku w grodzie Kopernika można podziwiać świetlne instalacje.

– 11. edycja Bella Skyway Festival w Toruniu to 20 instalacji, kilka akcji specjalnych i kilkadziesiąt tysięcy widzów oglądających festiwal każdego dnia. Mówi się, że to najbardziej magiczny festiwal światła w Europie i dużo w tym prawdy, warto przyjechać do Torunia i samemu zobaczyć – mówił Przemysław Draheim z Toruńskiej Agendy Kulturalnej.

Oferta festiwalu jest bardzo szeroka, a instalacje można podziwiać w niemal każdym zakątku Starówki. 

– Mapping 3D z muzyką na żywo, projekcja multimedialna w formie gry interaktywnej z udziałem publiczności czy coś, co może przywodzić skojarzenia z hollywoodzkim filmem „Marsjanin”, a więc gigantyczna sferyczna kopuła na środku Rynku Staromiejskiego – wskazał Przemysław Draheim.

To tylko niektóre z instalacji prezentowanych w Toruniu.

– Kilkaset metrów lampionów, fontann, multimedialna projekcja i smaki Azji – to wszystko czeka na odwiedzających Bella Skyway Festival w Toruniu – akcentował Przemysław Draheim.

A do tego imprezy towarzyszące, jak chociażby koncerty znanych i lubianych. 

– Niesamowite koncerty – Waglewski Fisz Emade, Kamil Bednarek czy zespół Dżem, świętujący 40-lecie działania na polskiej scenie muzycznej. Do tego rowerowa masa krytyczna, czyli przejazd ulicami Torunia pięknymi, oświetlonymi rowerami – mówił Przemysław Draheim.

A także pokazy w toruńskim Młynie Wiedzy czy w Centrum Sztuki Współczesnej, gdzie wyświetlany jest film związany z 50. rocznicą lądowania człowieka na Księżycu. Bella Skyway Festival skupia projekcje przygotowane przez autorów z całego świata – Francji, Portugalii, Hiszpanii czy Singapuru. Nie zabrakło jednak miejsca także dla krajowych twórców.

– To, że festiwal jest marką, może potwierdzać fakt, że w otwartym naborze zgłoszeń artystów, którzy mogli swoje prace proponować, zgłosiło się do nas ponad 190 prac przesłanych przez artystów z ponad 30 krajów – niesamowity wynik – zaznaczył Przemysław Draheim.

W tym roku organizatorzy w ciągu sześciu dni trwania festiwalu spodziewają się ponad czterystu tysięcy widzów. Bella Skyway Festival potrwa do niedzieli.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl