W Turcji zginęło ponad 200 górników

Co najmniej 205 górników zginęło w Somie w zachodniej Turcji w wyniku spowodowanego wybuchem zawału w tamtejszej kopalni, a 80 osób jest rannych, w tym cztery ciężko – poinformował w środę turecki minister ds. energetyki i bogactw naturalnych Taner Yildiz. 

Wcześniej minister informował o 151 osobach zabitych i 76 rannych, zastrzegając, że liczba ofiar może wzrosnąć. W chwili wybuchu w kopalni leżącej w prowincji Manisa, około 120 km na północny wschód od Izmiru, było 787 górników.

Nad ranem środę wciąż trwa akcja ratunkowa z udziałem 400 ratowników. Yildiz powiedział, że wkracza ona „w krytyczną fazę”. Dotąd ewakuowano ponad 360 górników, lecz – jak podaje Associated Press – pod ziemią wciąż uwięzionych jest około dwustu ludzi.

Przed szpitalem w Somie tysiące ludzi – rodziny górników i ich koledzy – czekały w nocy z wtorku na środę na informacje o swych bliskich. Policja oddzieliła zgromadzonych kordonem od gmachu szpitala.

Przedstawiciel władz lokalnych powiedział we wtorek, że do zawału w kopalni doszło w następstwie wybuchu transformatora. Cytowany przez agencję AFP górnik powiedział, że w kopalni zdarzały się pomniejsze wypadki, ale po raz pierwszy doszło do tak poważnej katastrofy.

W przeszłości najtragiczniejszym wypadkiem tego rodzaju w Turcji był wybuch gazu w kopalni w prowincji Zonguldak nad Morzem Czarnym w 1992 roku. Zginęły wówczas 263 osoby.

Premier Turcji Recep Tayyip Erdogan odłożył planowaną na środę jednodniową wizytę w Albanii i ma udać się do Somy – podała Associated Press.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl